Začít podnikat bývá často jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí a vyžaduje především nápad a odvahu. V první řadě založení vlastní společnosti předpokládá jasnou vizi, podnikatelský plán a také nezbytný kapitál. Hned ve druhé řadě také odborné znalosti, a to nejen ty, které se týkají přímo oboru podnikání.

Začínajícího podnikatele totiž na úvod čeká řada administrativních a právních nástrah, se kterými se musí vypořádat. A to je často kámen úrazu! Pokud tedy zrovna nemáte kvalifikované poradce, je třeba obrnit se trpělivostí.

V prvním díle seriálu o začátcích v podnikání jsme se v byrokratickém kolečku zaměřili spíše na živnosti (Více ZDE), nyní se podíváme blíže na založení společnosti.

Před založením společnosti je vhodné se zamyslet především nad tím: 

Příklad z praxe

Jako příklad odchýlení od zákonné úpravy dané obchodním zákoníkem lze uvést ustanovení, podle kterého valná hromada společnosti uděluje a odvolává prokuru, není-li určeno jinak. V praxi pak jednatelé společnosti mohou stát před nepříjemným problémem, že by potřebovali odvolat prokuristu, který např. svým jednáním poškozuje společnost, ale musí pracně svolávat všech deset společníků na valnou hromadu.

  • jaký typ společnosti vyhovuje nejlépe mým podnikatelským plánům
  • jaký bude předmět podnikání mé společnosti
  • kdo bude správcem vkladů a zda je moje banka schopna tuto službu poskytnout
  • jak upravím práva a povinnosti ve společenské smlouvě a zda se odchýlím od zákonné úpravy dané obchodním zákoníkem (viz. příklad v boxu napravo)

V současné době je také nutné zvažovat, zda chci založit společnost již nyní nebo zda počkám na novou právní úpravu zákona o obchodních korporacích účinnou od 1. ledna 2014 a nezaložím společnost již podle této nové úpravy. U společnosti s ručením omezeným se toto vyčkávání může vyplatit, neboť nová úprava již nestanoví minimální výši základního kapitálu ani např. povinnost vytvářet rezervní fond. Založit s.r.o. bude tedy v novém roce výrazně levnější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.