Belgie je vysoce rozvinutým průmyslovým státem, v rámci celosvětového srovnání jde o devátého největšího dovozce a vývozce. Svou zásluhu na tom má výhodná poloha země v centru západní Evropy, přístup k Severnímu moři a historický vývoj, díky němuž je provázána na třetí trhy.

Svou otevřenost světovému obchodu si Belgie stále zachovává. Vedle třetího největšího evropského přístavu zde nalezneme sídlo NATO a řady předních institucí Evropské unie. S Českou republikou má Belgie tradičně dobré vztahy a patří k našim nejvýznamnějším obchodním partnerům. 

Multikulturní Babylon

Multikulturní charakter země z ní činí ideální trh na testování nových výrobků. Pestrost si ale žádá znalost regionálních specifik. Každý ze tří územních regionů (Vlámsko, Valonsko, Brusel) se částečně odlišuje, a to a nejen v souvislosti s různými jazyky. Ty jsou nicméně prvním bodem, na nějž se vyplácí dát pozor.

 

Mezi úřední jazyky patří nizozemština (vlámština), francouzština a němčina. Obecně platí pravidlo, že bychom neměli oslovovat vlámskou firmu ve francouzštině a naopak valonskou ve vlámštině. Podobně webové stránky určené pro belgický trh by určitě měly být v obou jazycích.

Ve většině případů svou univerzální roli plní angličtina, ale například v menších firmách se s ní lze domluvit obtížně. Částečně se mezi jednotlivými národy objevují i rozdíly v povaze. Zjednodušeně lze říci, že jsou Valoni svým jednáním podobní Francouzům a Vlámové Němcům a Holanďanům. Vlámové jsou často sebevědomější a mohou se jevit jako méně přístupní.

Národní specifika

Belgičané jsou přívětiví, otevření a zdvořilí lidé. Na cizince jsou zvyklí a chovají se k nim přátelsky. Ač jde o velmi vzdělaný národ, na používání titulů si nepotrpí. Na čem si však dávají záležet je pracovní nasazení a pečlivost.

Příznačná je pro ně rovněž organizovanost a rozvážnost. Vše si pečlivě rozmýšlejí a výjimkou v tomto ohledu není ani stravování. Obchodní obědy či večeře plní rovněž roli odpočinku - trvají zpravidla několik hodin a jejich součástí bývá i následné popíjení kávy, případně drinků pokud jde o formálnější večerní setkání. Díky své konzervativnosti trvá Belgičanům navázání osobnější vztahy mnohem déle.

Specifika obchodního jednání

Na schůzky chodí Belgičané pečlivě připraveni a zachovávají za všech okolností profesionální přístup. Kvůli své zdvořilosti si nechávají odlišný názor pro sebe, s čímž je potřeba počítat. Schůzky bývají sjednávány v předstihu několika dnů. Následně není nutné termín potvrzovat, za to je ale vyžadována dochvilnost.

Belgičané pracují velmi tvrdě a požadují kvalitu. Cena je v tomto ohledu méně podstatná, rozhodně se ji ale nesnažte nadhodnocovat. O trhu a konkurenci mají belgičtí obchodníci velmi dobrý přehled.

Při komunikaci s partnerem na jednáních se vyplatí trpělivost, Belgičané jsou ochotni dělat kompromisy. Vstup na tamní trh není snadný, úspěšná zakázka však většinou znamená předpoklad dlouhodobé spolupráce. První dojem je proto velmi důležitý. Základem by mělo být vřelé přivítání, udržování očního kontaktu a přiměřené potřesení rukou.

Nezbytné je rovněž dodržování veškerých formalit a správné načasování schůzky - ideálně na dopoledne od desíti, případně odpoledne mezi 14. až 18. hodinou. Na schůzky není nutné mít oblek, ale platí zásada přijít oblečen raději více formálně než zkazit první dojem neformálním oblečením. Jako případný firemní dárek postačí drobnost - zato kvalitní a pečlivě vybraná. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.