Slovníček frází

Dobré ráno/ Dobrý večer

Labas rytas / Labas vakaras

Jak se máte?

Kaip sekasi? / Kaip laikaisi?

Mé jméno je …

Mano vardas yra ...

Pracuji pro …

Aš dirbu ...

Jsem z České republiky.

Esu iš Čekijos Respublikos.

Jsem tu na pracovní cestě.

Esu čia verslo reikalais.

Rád vás poznávám.

Malonu susipažinti.

Promiňte. 

Atsiprašau.

Děkuji.

Ačiū.

Na shledanou.

Iki.

Mějte se hezky.

Geros dienos.

Jedno kafe, prosím.

Vieną kavos, prašyčiau.

Kolik to stojí?

Kiek tai kainuoja? 

Litva, nejjižnější a největší ze tří pobaltských zemí, nabízí pro exportéry zajímavé příležitosti. Už několik posledních let patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropské unii (EU).  

Na rozdíl od Lotyšska a Estonska, které jsou přiřazovány k severským zemím, je Litva vzhledem k historickým okolnostem značně svébytná. Česko-litevské vztahy jsou bezproblémové, založené na sdílených hodnotách a podobných historických zkušenostech. Český vývoz do Litvy rok od roku dynamicky roste.

Tamější trh se ale od vstupu do EU výrazně modernizoval a stal daleko náročnějším. Znalost společenských a kulturních zvyklostí proto může obchodnímu jednání značně napomoci.

Svůj k svému a známému

Litevská společnost je znatelně hiearchizovaná, a pro firmy to platí dvojnásob. Není běžné, aby se společných jednání účastnili jak zástupci managementu firmy, tak řadoví zaměstnanci a podobný přístup se očekává i od protistrany. Jednání se zaměstnanci na nižších pozicích může dokonce vyžadovat souhlas nadřízených.

Tato skutečnost se odráží i na tématech diskuze. Při pracovních setkáních bývá zvykem hovořit o práci či politice. Rodina či sport se dostanou na řadu až během méně formálních hovorů.

Charakteristickým znakem Litevců je důraz na osobní vazby. Celá řada záležitostí se řeší přes známé a příbuzné. Ostatně tamější trh je poměrně malý a lidé v podnikatelských kruzích se dobře znají.

Pro úspěch na tamějším trhu je proto důležité mít zástupce přímo v Litvě, kteří mají větší důvěru a respekt. K cizincům jsou Litevci obecně pohostinní a přátelští, dlouhodobého partnerství si velmi cení, a proto je třeba dbát na budování dobrých vztahů.

Příležitostí pro navázání dobrých vztahů jsou neformální setkání, na která vás Litevci většinou pozvou po úspěšných nebo důležitých jednáních.

Gucci a poker face

Součástí pozdravu v Litvě je podání ruky. Buďte však opatrní, abyste tak nečinili  tahem, neboť zde podobně jako v Rusku panuje pověra, že to přináší smůlu. Litevci si při kontaktu s cizími lidmi chrání svůj osobní prostor a opatrní jsou i při nonverbální komunikaci a neprojevují navenek své emoce.

Obdobně střídmé formální chování se doporučuje i jejich obchodním partnerům. Velkou pozornost věnují volbě kvalitního a značkového oděvu a potrpí si na dochvilnost.

Vyjednávají poměrně tvrdě, ustupují pomalu a jen neradi. V případě obchodního obědu či večeře se očekává, že účet zaplatí hostitel, a to i při opakovaných schůzkách.

Během obchodních jednáních upřednostňují věcnost a pečlivost, proto se také velmi rádi ptají na mnoho detailů, nenechte se tím proto zaskočit. Na jednání se důkladně připravují a jdou rovnou k věci. Bývá zvykem oslovovat se křestním jménem, ale vždy je lepší vyčkat, než vás takto osloví.

Platí pozdě

Litevci si potrpí na byrokracii, uzavření obchodu může trvat déle než u nás. Veškeré záležitosti se vyplatí potvrdit písemně, především ty finanční. Litva se totiž pravidelně umisťuje na posledních příčkách žebříčku platební morálky zemí EU. Jednání se zahraničními partnery probíhají buď v ruštině, nebo angličtině, kterou upřednostňuje mladší generace.

Litevci upřednostňují telefonickou komunikaci před e-maily. Své partnery Litevci často obdarovávají různými drobnostmi. Počítejte s tím a případně je na oplátku také obdarujte. Oblíbené jsou české výrobky jako české likéry, víno nebo sklo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.