Lotyšsko je perspektivním trhem se strategickou polohou na pobřeží Baltského moře, jež z něj činí ideální distribuční místo mezi Evropou a Asií. Po hospodářské krizi se tamější ekonomika těší růstu, a spolu s tím se začala zlepšovat situace v zahraničním obchodě, čemuž od ledna 2014 napomohlo také přijetí eura. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Ostatně jako malá země s omezeným soukromým kapitálem Lotyšsko zahraniční investice vítá. Česko-lotyšské vztahy jsou na velmi dobré úrovni, stejně jako vzájemný obchod. V posledních letech se obrat drží kolem šesti miliard korun a také do budoucna je zde velký potenciál pro rozvoj vývozu.

Je třeba si ale uvědomit, že jde o malou zemi s poměrně vyspělým konkurenčním prostředím. Důležité je proto zaměřit se na detaily, které mohou hrát při uzavírání obchodů velkou roli. Mezi ně patří například znalost tamější etikety obchodního jednání.

Stručně, jasně, odborně

Podobně jako ostatní severské národy jsou Lotyši čestní, upřímní a rádi jdou přímo k jádru věci. Oceňují, když jejich obchodní partneři dokážou klást odborné dotazy, objasnit detaily a zároveň zbytečně nemluví více než je třeba. Při obchodování je tedy nejlepší osvojit si přímé jednání.

Schůzky by neměly být moc dlouhé, o to lépe však musí být připravené. Je důležité prezentovat všechna klíčová fakta na místě a zodpovědět veškeré dotazy. Pokud totiž nebude prezentace věrohodná, mohou lotyšští obchodní partneři z obchodu vycouvat a zrušit další vyjednávání.

U dlouhodobých projektů si Lotyši zakládají na důvěře a tvrdí, že u lidí s dobrou reputací není třeba ani písemných smluv. V běžné praxi se však pochopitelně využívají naprosto běžně.

Formálně jen při prvním jednání

Při osobním setkání je vhodné projevit protější straně úctu a říct něco hezkého o hostiteli či místu, kde schůzka probíhá. Základem je dochvilnost, podání rukou a oční kontakt. Na něm si Lotyši velmi potrpí, byť by neměl být příliš důsledný. V takovém případě by to mohlo být chápáno jako ukazatel nadřazenosti. Jsou-li na setkání více než dva účastníci, je vhodné oční kontakt zaměřit na všechny zúčastněné stejnou měrou.

Z počátku je rovněž kladen důraz na oficiální představení - první setkání bývá velmi formální a je zvykem při oslovení uvádět i tituly. Následná komunikace již nabírá přátelštější podobu a předmětem rozhovorů se stávají také nebyznysová témata a koníčky. Při rozhovoru se nedoporučuje přehnané užívání gest, neboť jsou Lotyši lehce konzervativní a na veřejnosti své emoce příliš neprojevují. Za velmi neslušné je potom považováno skákání do řeči. 

Slovníček frází

Dobrý den/večer - Labdien/Labvakar

Jak se máte/máš? - Kā Jums klājas?/Kā Tev iet? 

Jmenuji se …- Mani sauc ...

Pracuji pro …Es strādāju ... 

Jsem z Česka – Es esmu no Čehijas

Jsem zde na pracovní cestě – Esmu šeit komandējumā

Rád/a jsem Vás poznal/a – Ļoti patīkami/prieks iepazīties

Promiňte – Piedodiet/atvainojiet

Děkuji - Paldies

Na shledanou – Uz redzēšanos 

Mějte se hezky! – Jauku dienu!

Kávu, prosím. – Vienu kafiju, lūdzu

Kolik to stojí?– Cik tas maksā?

  

Na přátelské bázi probíhá i zprostředkovaná komunikace. Lotyši rádi spolupracují a oblibě se tak těší i používání sociálních médií. Je normální spojit se svými obchodními zástupci na Facebooku či Twitteru hned po absolvování společné akce či konference. V souvislosti s tím je zdvořilé jim následně poblahopřát k narozeninám a svátku, který se zde těší velké oblibě.

Bez pouček a drahých darů

Lotyšsko je tolerantní zemí, kde se vyplatí být otevřený, tolerantní a pozitivní. Výraznému postavení se zde tradičně těší ženy, které stojí v řadě mnoha vládních i nevládních institucí. Rozhodně se tak vyplatí džentlmenské chování. Sami Lotyši jsou vzdělaní a nemají rádi, když jim cizinci říkají, co mají dělat ve své vlastní zemi. Obecně však mají k cizincům velmi vřelý vztah, rádi se s nimi stýkají a poznávají jejich tradice a kulturu.

Na každého obchodního partnera zapůsobí, pokud uslyší používat cizince nějaká lotyšská slova. I pouhý pozdrav může mít pozitivní dopad. V případě obdarovávání udělá Lotyšům radost, pokud od svých zahraničních partnerů održí lokální dárek - nějakou sladkost či drobnost. Na hodnotnější dary není nahlíženo moc pozitivně, protože jsou brány spíše jako úplatek.

Byznys etiketě při jednání se zahraničními partnery se budeme věnovat i v dalších dílech seriálu. Příště se můžete těšit na rady a tipy jak komunikovat s Estonci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.