Její obhájci slibují odstranění obchodních bariér, růst celosvětové ekonomiky a přínos v řádech desítek miliard eur. Její odpůrci mluví o vládě korporací, zničení volného trhu, zotročení Evropy. Co vzbuzuje takovou kontroverzi? Dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), která by měla vést k plné liberalizace obchodu a investic mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií.

ANKETA
Vnímáte Transatlantické obchodní a investiční partnerství jako příležitost nebo hrozbu?
TTIP považuji za hrozbu pro evropský i tuzemský trh.
20 (69%)
TTIP považuji za příležitost pro evropský i tuzemský trh.
5 (17%)
Partnerství má své výhody i rizika. Neodkáži odhadnout, co převáží.
2 (7%)
Nevím, k problematice nemám dostatek informací.
2 (7%)
Nezajímá mě to.
0 (0%)

Dohoda má ambici nejen odstranit cla, ale také některé netarifní bariéry trhu. Její konečná podoba zatím není známá, stále probíhá vyjednávání. I tak se o ní ale vede řada diskusí. Na názor tuzemským odborníků se zeptal i ProByznys.info.

Jediná šance, jak se vyrovnat Číně

Jan Jedlička, analytik České spořitelny, vidí TTIP jako jednu z posledních šancí, jak zastavit či alespoň významně zpomalit trend snižujícího se významu Západu v globálním ekonomickém prostředí ve prospěch nových mocností typu Číny a Indie. "Odbourávání obchodních, finančních či investičních bariér bude mít na obě ekonomiky bezesporu kladnou roli, která se promítne ve zrychlení hospodářského růstu, poklesu nezaměstnanosti a růstu životní úrovně," popisuje Jedlička.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Těžit by z dohody měla prý i Česká republika, benefity by měly být v podobě zvýšení exportů a přílivu zahraničních investic, což se v konečném důsledku projeví ve zrychlení růstu ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Pozitivně TTIP ovlivní podle analytika především malé a střední firmy.

"Pro velké nadnárodní podniky z EU není již nyní problémem překonat obchodní bariéry a uplatnit svou produkci na trzích USA. To je problémem zejména pro malé a střední podnikatele, kteří nemají dostatečné kapacity a know-how na překonání těchto bariér. Proto z projektu TTIP, který spočívá v odbourání významných obchodních a investičních bariér mezi EU a USA, budou nadprůměrně profitovat zejména malí a střední podnikatelé." 

Pozitivní předpovědi se ale podle Jedličky naplní jen tehdy, pokud evropští vyjednávači nerezignují na zachování rozumné míry regulace v environmentálních, sociálních, hygienických, zdravotních a dalších oblastech. "Rovněž je třeba ohlídat, aby si v nové zóně volného obchodu zachovaly rozhodující slovo demokraticky zvolené orgány a jimi zřízené úřady - viz správné technické nadefinování doložky upravující řešení sporů mezi státem a investory ISDS (Investor State Dispute Settlement)." 

Nežeňme se bezhlavě

V přínosy dohody pro segment SME věří i Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle něj se malé firmy nemohou spoléhat na kvantitu, ale musí se zaměřovat na export produktů s vyšší přidanou hodnotou. A právě v tomto ohledu jsou Spojené státy americké velkou šancí. Havlíček upřesňuje: "Jako jedno z mála světových teritorií jsou Spojené státy schopny vstřebat velké množství dražších výrobků, pochopitelně musí být konkurenceschopné. Například z pohledu Česka nejsou sice Spojené státy z hlediska obratu v první desítce exportních trhů, ovšem z pohledu přidané hodnoty patří mezi první tři. Jinými slovy, dá se tam solidně profitovat, a to s relativně malým rizikem, při zachování stabilních odbytů. To je nejen dobrá zpráva pro producenty, ale pro celou ekonomiku, neboť se tím přispívá vysokou měrou k tvorbě reálného HDP."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama