Její obhájci slibují odstranění obchodních bariér, růst celosvětové ekonomiky a přínos v řádech desítek miliard eur. Její odpůrci mluví o vládě korporací, zničení volného trhu, zotročení Evropy. Co vzbuzuje takovou kontroverzi? Dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), která by měla vést k plné liberalizace obchodu a investic mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií.

Dohoda má ambici nejen odstranit cla, ale také některé netarifní bariéry trhu. Její konečná podoba zatím není známá, stále probíhá vyjednávání. I tak se o ní ale vede řada diskusí. Na názor tuzemským odborníků se zeptal i ProByznys.info.

Jediná šance, jak se vyrovnat Číně

Jan Jedlička, analytik České spořitelny, vidí TTIP jako jednu z posledních šancí, jak zastavit či alespoň významně zpomalit trend snižujícího se významu Západu v globálním ekonomickém prostředí ve prospěch nových mocností typu Číny a Indie. "Odbourávání obchodních, finančních či investičních bariér bude mít na obě ekonomiky bezesporu kladnou roli, která se promítne ve zrychlení hospodářského růstu, poklesu nezaměstnanosti a růstu životní úrovně," popisuje Jedlička.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Těžit by z dohody měla prý i Česká republika, benefity by měly být v podobě zvýšení exportů a přílivu zahraničních investic, což se v konečném důsledku projeví ve zrychlení růstu ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Pozitivně TTIP ovlivní podle analytika především malé a střední firmy.

"Pro velké nadnárodní podniky z EU není již nyní problémem překonat obchodní bariéry a uplatnit svou produkci na trzích USA. To je problémem zejména pro malé a střední podnikatele, kteří nemají dostatečné kapacity a know-how na překonání těchto bariér. Proto z projektu TTIP, který spočívá v odbourání významných obchodních a investičních bariér mezi EU a USA, budou nadprůměrně profitovat zejména malí a střední podnikatelé." 

Pozitivní předpovědi se ale podle Jedličky naplní jen tehdy, pokud evropští vyjednávači nerezignují na zachování rozumné míry regulace v environmentálních, sociálních, hygienických, zdravotních a dalších oblastech. "Rovněž je třeba ohlídat, aby si v nové zóně volného obchodu zachovaly rozhodující slovo demokraticky zvolené orgány a jimi zřízené úřady - viz správné technické nadefinování doložky upravující řešení sporů mezi státem a investory ISDS (Investor State Dispute Settlement)." 

Nežeňme se bezhlavě

V přínosy dohody pro segment SME věří i Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle něj se malé firmy nemohou spoléhat na kvantitu, ale musí se zaměřovat na export produktů s vyšší přidanou hodnotou. A právě v tomto ohledu jsou Spojené státy americké velkou šancí. Havlíček upřesňuje: "Jako jedno z mála světových teritorií jsou Spojené státy schopny vstřebat velké množství dražších výrobků, pochopitelně musí být konkurenceschopné. Například z pohledu Česka nejsou sice Spojené státy z hlediska obratu v první desítce exportních trhů, ovšem z pohledu přidané hodnoty patří mezi první tři. Jinými slovy, dá se tam solidně profitovat, a to s relativně malým rizikem, při zachování stabilních odbytů. To je nejen dobrá zpráva pro producenty, ale pro celou ekonomiku, neboť se tím přispívá vysokou měrou k tvorbě reálného HDP."
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Newsletter Sedmička
Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama