Malé a střední podniky (MSP) by měly výrazně profitovat z uzavření Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP).  Cílem smlouvy je odstranit zbývající překážky v obchodu mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo Generální ředitelství Evropské komise pro obchod. Podle Komise bude největším přínosem odstranění netarifních překážek a snížení byrokracie.

V roce 2012 vyváželo do Spojených států zhruba 150 000 MSP, což přestavuje 28 procent veškerého vývozu EU. Exportně byly aktivní zejména podniky z odvětví potravin, nápojů, ale také zemědělství, oděvnictví, textilu, kůže a firmy působící v chemickém průmyslu. Tyto společnosti se ale setkávaly a stále setkávají s řadou překážek. Mezi nejčastější podle průzkumu patří:

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

  • nutnost vyhovět u veškerého zboží technickým pravidlům a předpisům
  • přístup k informacím o tom, jaký předpis se vztahuje na jejich výrobek. Téměř třetina respondentů totiž neví, jak zjistit, kde je skutečný zdroj konkrétního regulačního problému (zda na federální úrovni, nebo na úrovni federálního státu)
  • právně podložené vyloučení z trhu, například v mnoha fázích zadávání veřejných zakázek 
  • podrobení se celním pravidlům, což může být nákladné a fakticky fungovat jako obchodní překážka
  • rozdíly v oblasti regulace v jednotlivých federálních státech USA

Kromě těchto společných témat zmínily MSP několik dalších problémů specifických pro jednotlivá odvětví. Nejvíce jich vyjmenovaly firmy podnikající v oblasti potravin, nápojů a zemědělských výrobků, dále pak farmaceutických výrobků, textilních výrobků, strojních zařízení a elektrických spotřebičů. Pokud jde o služby, byly nejčastěji zmiňovány problémy související s pohybem osob za účelem poskytování služeb. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.