Necelá jedna třetina českých malých a středních firem očekává v následujícím půlroce oživení svého podnikání. Většina (62 %) si ale zatím zachovává rezervovaný pohled a počítá se stagnací. V celoevropském měřítku jsou čeští podnikatelé spíše pesimisté. V průměru totiž v Evropě očekává zlepšení téměř polovina malých a středních podniků. Vyplývá to z průzkumu European Mid-Market Barometer od společnosti EY.

O průzkumu

Studie European Mid-Market Barometer byla vytvořena jako první celoevropský průzkum oblasti malých a středních podniků. Průzkum je založen na reprezentativním vzorku
6000 středně velkých podniků v celkem 21 zemích Evropy včetně České republiky. Vybraný vzorek obsahoval firmy s ročním obratem mezi 30 a 500 miliony eur.

Telefonický průzkum provedl nezávislý institut pro výzkum trhu (německý Valid Research) v průběhu listopadu
a prosince 2014. Podobné průzkumy jsou každoročně vytvářeny pro Německo už od roku 2003 a také pro Rakousko a Švýcarsko od roku 2008.

"Zahraniční malé a střední firmy již pociťují ekonomické oživení a podniky jsou ohledně své budoucnosti značně optimistické. Očekávané změny k lepšímu se v evropských zemích nejčastěji objevují v sektoru služeb a ve zpracovatelském průmyslu," říká Petr Kříž, výkonný ředitel oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Velmi zajímavá bude Česká republika v nadcházejícím období také pro investory. Investice chce u nás navýšit téměř třetina malých a středních podniků (SME).

"České společnosti, které se v průběhu krize většinou soustředily hlavně na snižování nákladů, si již mnohdy vytvořily určitou rezervu a začínají opět investovat, přestože v průměru české firmy předpokládají růst obratu jen o 1,4 procenta."

Jen zhruba jedna ze sta firem u nás i v Evropě vnímá svůj současný stav jako velmi kritický. Ostatní se kloní ke stabilnímu prostředí. V další zlepšení ekonomických podmínek věří v České republice 44 procent SME, v Evropě je to jen každá třetí firma. Cesta ke zlepšení vede dle českých podnikatelů zejména skrze snižování byrokracie, na druhém místě pak uvádějí snižování daní. Neshodují se tak s většinou Evropy, kde firmy požadují v první řadě právě snížení daní.

"Podnikatelé v Česku již delší dobu poukazují na problém vysoké úrovně byrokracie a příliš obsáhlé administrativy vyžadované státem. Zahájení podnikání, jednání s úřady, nebo třeba jen spočtení a podání daňového přiznání trvá v naší zemi zbytečně dlouho. Zejména v kontextu doby, kdy jsou digitální technologie a on-line řešení v komerční sféře standardem," dodává Kříž.

Na vlně investic

České firmy očekávají navýšení domácích i evropských investic. V otázce plánovaných investic zaujímá Česká republika 6. místo v Evropě, kdy investice do svého byznysu hodlá navýšit téměř třetina firem (32 %). V porovnání s evropským průměrem je to o tři procenta více.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.