Nejoblíbenější právní formou pro podnikání v České republice jsou dlouhodobě společnosti s ručením omezeným, které reprezentují malé a střední podnikání. V květnu letošního roku evidovala poradenská společnost Bisnode ve svých databázích 376 218 aktivních společností s ručením omezeným. Téměř 85 procent z nich vlastní fyzické osoby.

Necelou polovinu těchto společností ovládá pouze jedna fyzická osoba. Více než třetinu z nich (38,6 procenta) pak kontroluje více fyzických osob, právnické osoby ovládají zbylých 9 procent. Prostřednictvím takzvaných „eseróček“ podniká v Česku téměř 355 tisíc Čechů a více než 139 tisíc cizinců. 

Za posledních pět let vzrostl podíl firem vlastněných jednou fyzickou osobou o 8,56 procentního bodu (z 37,59 procenta v roce 2009 na 46,15 procenta v roce 2014), zatímco podíl společností ovládaných více fyzickými osobami vykázal opačný trend. Se společníkem podniká o desetinu méně podnikatelů než před pěti lety.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.