Stavební produkce v lednu meziročně vzrostla o šest procent, meziměsíčně byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 3,3 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 3,3 procenta, produkce inženýrského stavitelství vzrostla meziročně o 18,9 procenta.

"Lednová stavební produkce zaznamenala meziroční i meziměsíční růst. Tahounem bylo inženýrské stavitelství téměř s pětinovým nárůstem. K dobrému výsledku zčásti přispělo teplé počasí a málo srážek," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady vydaly v lednu 6894 stavebních povolení, meziročně o 13,4 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36 miliard korun, proti loňskému lednu vzrostla o 16,6 procenta.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o šest procent na 2965, naopak počet dokončených bytů klesl o 0,6 procenta, dostavěno jich bylo 2727.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v lednu meziročně zvýšil o 0,8 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 8,8 procenta.

Pomohlo teplé počasí

Lednovému růstu stavebnictví o šest procent pomohlo z velké části teplé počasí. Inženýrské stavitelství táhly dopravní projekty financované z veřejných rozpočtů. V dalších měsících bude záležet na tom, jak se podaří čerpat evropské dotace. Uvedli to analytici, které ve čtvrtek ČTK oslovila. Zároveň upozornili, že leden má na celkovém ročním výkonu stavebnictví jen malý podíl.

"Růst stavebnictví nebyl ovlivněn rozdílným počtem pracovních dní a jen nepatrně byl vylepšen sezonními faktory. Klíčovou roli na výkonu stavebnictví zřejmě sehrály převládající nadnulové teploty, jaké panovaly během ledna. Vyšší výkony ovšem odrážejí rovněž solidní poptávku investorů," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pode analytika ČSOB Petra Dufka je na rozdíl od průmyslu české stavebnictví orientované téměř výhradně na domácí trh, takže je ušetřeno případných logistických problémů. "Navíc do něj proudí peníze z veřejných rozpočtů na projekty v infrastruktuře, a dokud tomu tak bude, bude toto odvětví procházet mírným boomem. Perspektiva pozemního stavitelství je však mnohem více napojena na vývoj v celé ekonomice, tedy na poptávce po komerčních nemovitostech, takže jistou míru nejistoty lze hledat právě tam," doplnil Dufek. Vyšší růst sektoru podle něj stále brzdí nedostatek pracovníků. "Základním předpokladem příznivého výhledu stavebnictví zůstává dostatek objednávek ze strany veřejného sektoru a schopnost dočerpávat peníze z evropských fondů," uvedl dále Dufek.

Podle manažera finančních služeb Accenture ČR Karla Kotouna má leden v celoročním hodnocení obecně nízkou váhu. "Vyšší mívají pozdější jarní a letní měsíce," dodal Kotoun.

Počet zahájených staveb bytů v lednu klesl o 7,2 procenta

Stavební firmy v Česku zahájily v lednu stavbu 735 bytů v bytových domech, meziročně o 7,2 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet naopak stoupl více než trojnásobně na 328. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně vzrostl zhruba o třetinu. Vyplývá to z čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na Prahu připadalo 44,6 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský (13,5 procenta), Středočeský (8,3 procenta) a Ústecký kraj (7,6 procenta). Naopak na Liberecku a Královéhradecku se nezačal stavět ani jeden byt.

V Praze sice stoupl počet zahájených staveb bytů meziročně více než trojnásobně, proti předkrizovému roku 2008 byl však o dvě třetiny nižší.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku v lednu meziročně vzrostl o 34 procent na 1703. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (28,1 procenta), Jihomoravský (11,7 procenta), Moravskoslezský kraj (osm procent) a Vysočinu (7,9 procenta). Nejméně jich bylo v Praze s podílem 1,4 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v lednu stavět 2965 bytů, meziročně o šest procent více. V porovnání s rokem 2008 byl jejich počet o 12,3 procenta nižší.