Od října se mají banky při poskytování nových úvěrů na bydlení řídit novými, přísnějšími pravidly. Na splátku hypotéky bude moct jít do 45 procent čistého měsíčního příjmu a limit pro celkové zadlužení bude devítinásobek čistého ročního příjmu. Realitní trh tak bude v letních měsících zřejmě živější, než tomu bývá zvykem.

"Až do konce září lze očekávat zvýšený zájem o poskytování hypotečních úvěrů," míní Marcel Soural, předseda představenstva developerské skupiny Trigema.

Stejně to vidí i finanční instituce a například Wüstenrot prodloužila do konce září nabídku na zpracování a poskytnutí úvěru u dvou svých produktů zdarma. "Uvědomujeme si, že řada klientů si bude chtít vyřídit hypotéku ještě před tím, než vstoupí v platnost přísnější pravidla ČNB pro hodnocení jejich příjmů," uvádí Marian Holub, produktový manažer hypoték Wüstenrot.

Na podzim pak podle realitních kanceláří a developerů nejspíš vzroste zájem o nájemní byty a jejich ceny porostou. "Tradice vlastnického bydlení je však v Česku stále mimořádně silná a jedno rozhodnutí České národní banky to pravděpodobně nijak zásadněji nezmění," říká Soural. Podle některých ekonomů ale nemusí nezbytně dojít k dalšímu růstu nájmů. Podle nich se méně bonitní zájemci o nemovitosti poohlédnou po levnějším bydlení třeba na periferiích města.

Developeři si uvědomují i přínosy nové regulace. "Nařízení sice znemožní méně bonitním lidem získat hypoteční úvěr, ale zároveň vytvoří bezpečnější prostředí pro jeho splácení, protože nebude možné vzít si hypotéku se splátkami tzv. na dřeň," říká Martin Svoboda, výkonný ředitel developera JRD.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru