Stavitelé skladů, hal a logistických center zažívají jedno z nejlepších období. Poptávka po průmyslových nemovitostech je vysoká a stále stoupá, ukazuje aktuální Supply Chain Activity Index, který pravidelně sestavuje realitně poradenská společnost JLL a sleduje vývoj na trhu průmyslových nemovitostí.

Za druhý kvartál si firmy pronajaly téměř 309 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. To znamená tříprocentní nárůst oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku. Nejvíce ploch si společnosti nasmlouvaly v Praze, kde se uskutečnilo celkem 46 procent všech transakcí.

Společnosti, které si najímají nové průmyslové prostory, míří dlouhodobě nejčastěji právě do Prahy. Z celkového množství 6,65 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch se nachází 39 procent právě na území hlavního města. Následuje Plzeňský kraj s 15 procenty.

Zájem o nové prostory se projevil na nové výstavbě, která je rekordní. Na konci pololetí bylo rozestavěno přes 575 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. V současné době v Česku vzniká 43 různých projektů. Největším z nich je budova o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních v CTParku Žatec.

Podle analýzy se dá očekávat, že i v následujících kvartálech bude po skladových halách a logistických centrech silná poptávka. Podle JLL se množství uzavřených smluv mezi vlastníky nemovitostí a nájemci letos dostane vysoko nad dlouhodobý průměr.

"Lze předpokládat další meziroční nárůst a rok 2017 by mohl být čtvrtý po sobě jdoucí rok, kdy celková uskutečněná poptávka transakcí nad pět tisíc metrů čtverečních překoná hranici 600 tisíc metrů," uvádí vedoucí průzkumu trhu společnosti JLL Blanka Vačkova.

Za letošní úspěšnou první polovinou roku stál především silný zájem ze strany výrobních společností, jež hledaly nové prostory. Stále větší roli hrají také e-shopy, které potřebují sklady pro své zboží. Česku pomáhá i sousedství s Německem. Pro řadu firem je výhodnější mít sklady či výrobní závody právě v levnějším Česku a své výrobky dovážet za hranice.

Průmyslové nemovitosti přitahují stále více investorů. Láká je nejen rekordní poptávka, ale také nízká neobsazenost. Zatímco v roce 2013 činila 8,5 procenta, v první polovině letošního roku to bylo 4,1 procenta.

Objem investic se v druhém kvartále mírně zvýšil. Odborníci předpokládají, že v dalších letech budou do průmyslových nemovitostí vkládat peníze ve větší míře investoři z Asie. Jejich příchod na český trh už je možné pozorovat nyní. Třeba na příkladu prodeje distribučního centra společnosti Amazon v pražské Dobrovízi, které koupila čínská státní společnost China Investment Corporation.