Český investiční fond Arete Invest uzavřel svou dosud největší realitní akvizici a jednu z největších na slovenském trhu v letošním roce. Tento nemovitostní fond koupil v Novém Mestě nad Váhom logistický areál od společnosti Prologis. Výše transakce se pohybovala v nižších desítkách milionů eur. Přesná částka nebyla zveřejněna.

"Výnosy z pronájmu jsou na Slovensku atraktivnější než v Čechách," komentoval obchod Tomáš Novotný, šéf asset managementu v Arete Invest. Logistický park v v Novém Mestě nad Váhom je druhou letošní akvizicí Arete Invest na Slovensku. Fond začátkem roku již koupil průmyslový areál v blízkosti automobilky Kia v Žilině.

Areál v Novém Mestě nad Váhom má celkovou plochu 36 tisíc metrů čtverečních skladových a kancelářských prostor a je stoprocentně pronajat společnostem Raben a C&A. Součástí akvizice bylo 13 hektarů pozemků, na nichž se plánuje stavba dalšího skladu pro logistickou firmu Raben.

"Pracujeme na vydání stavebního povolení, tak abychom v co nejkratší době mohli začít pozemky zhodnocovat," řekl Novotný. Distribuční centrum C&A je podle Novotného jeden z největších skladů tohoto mezinárodního oděvního řetězce v Evropě.

Arete Invest začlení logistický areál v Novém Mestě nad Váhom do svého podfondu Arete Invest Podfond CEE II. Fond vyplácí investory čtyřikrát ročně. Loni jim vyplatil kolem šesti procent čistého. V současné době nakupuje průmyslové nemovitosti, protože vynášejí více než kanceláře nebo byty.

"Naším cílem je do konce roku proinvestovat dalších 50–60 milionů eur," řekl HN Robert Ides, spoluzakladatel a člen správní rady Arete Invest. Fond má momentálně rozjednanou další akvizici výrobního areálu v České republice.

Zakladatelé Arete Invest plánují nemovitosti prodat v balíku, jakmile se hodnota celého portfolia vyšplhá na 200–250 milionů eur. "Cílem je exit institucionálnímu investorovi. Je to vize, kterou máme, a doufám, že se naplní," řekl Ides.

Arete Invest má nyní v České republice a na Slovensku pod správou celkem osm nemovitostí v celkové hodnotě téměř 53 milionů eur a k polovině letošního roku očekává navýšení na 64 milionů eur (1,7 miliardy korun). 

Arete Invest je český, plně licencovaný investiční fond s proměnným základním kapitálem (SICAV), jenž byl založen v červenci 2014 a o půl roku později uskutečnil svou první akvizici. V portfoliu jeho dvou podfondů jsou výrobní a logistické areály v Uherském Hradišti, Lovosicích, Písku, ve slovenské Žilině a nyní také v Novém Mestě nad Váhom.

Do prvního podfondu s názvem Arete Invest Podfond CEE investovali převážně Singapurci. Druhý podfond se otevírá více investorům z tuzemska, dosud však stále tvoří majoritu zahraniční investoři. Čechům nabízí Arete Invest možnost investovat od loňského léta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru