Český investiční fond Arete Invest uzavřel svou dosud největší realitní akvizici a jednu z největších na slovenském trhu v letošním roce. Tento nemovitostní fond koupil v Novém Mestě nad Váhom logistický areál od společnosti Prologis. Výše transakce se pohybovala v nižších desítkách milionů eur. Přesná částka nebyla zveřejněna.

"Výnosy z pronájmu jsou na Slovensku atraktivnější než v Čechách," komentoval obchod Tomáš Novotný, šéf asset managementu v Arete Invest. Logistický park v v Novém Mestě nad Váhom je druhou letošní akvizicí Arete Invest na Slovensku. Fond začátkem roku již koupil průmyslový areál v blízkosti automobilky Kia v Žilině.

Areál v Novém Mestě nad Váhom má celkovou plochu 36 tisíc metrů čtverečních skladových a kancelářských prostor a je stoprocentně pronajat společnostem Raben a C&A. Součástí akvizice bylo 13 hektarů pozemků, na nichž se plánuje stavba dalšího skladu pro logistickou firmu Raben.

"Pracujeme na vydání stavebního povolení, tak abychom v co nejkratší době mohli začít pozemky zhodnocovat," řekl Novotný. Distribuční centrum C&A je podle Novotného jeden z největších skladů tohoto mezinárodního oděvního řetězce v Evropě.

Arete Invest začlení logistický areál v Novém Mestě nad Váhom do svého podfondu Arete Invest Podfond CEE II. Fond vyplácí investory čtyřikrát ročně. Loni jim vyplatil kolem šesti procent čistého. V současné době nakupuje průmyslové nemovitosti, protože vynášejí více než kanceláře nebo byty.

"Naším cílem je do konce roku proinvestovat dalších 50–60 milionů eur," řekl HN Robert Ides, spoluzakladatel a člen správní rady Arete Invest. Fond má momentálně rozjednanou další akvizici výrobního areálu v České republice.

Zakladatelé Arete Invest plánují nemovitosti prodat v balíku, jakmile se hodnota celého portfolia vyšplhá na 200–250 milionů eur. "Cílem je exit institucionálnímu investorovi. Je to vize, kterou máme, a doufám, že se naplní," řekl Ides.

Arete Invest má nyní v České republice a na Slovensku pod správou celkem osm nemovitostí v celkové hodnotě téměř 53 milionů eur a k polovině letošního roku očekává navýšení na 64 milionů eur (1,7 miliardy korun). 

Arete Invest je český, plně licencovaný investiční fond s proměnným základním kapitálem (SICAV), jenž byl založen v červenci 2014 a o půl roku později uskutečnil svou první akvizici. V portfoliu jeho dvou podfondů jsou výrobní a logistické areály v Uherském Hradišti, Lovosicích, Písku, ve slovenské Žilině a nyní také v Novém Mestě nad Váhom.

Do prvního podfondu s názvem Arete Invest Podfond CEE investovali převážně Singapurci. Druhý podfond se otevírá více investorům z tuzemska, dosud však stále tvoří majoritu zahraniční investoři. Čechům nabízí Arete Invest možnost investovat od loňského léta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru