Spousta lidí v minulém roce uspěchala nákup bytu, aby stihli výhodnější podmínky financování. Kvůli zvýšené poptávce po bytech jejich ceny skokově vzrostly, za poslední dva roky to bylo ve velkých městech o více než 20 procent. Může za to rychlý sled změn v oblasti legislativy, daní a regulace. Tvrdí to Milan Roček, ředitel společnosti Hyposervis. Spíše než zprostředkovávání hypoték se ale Roček v posledních letech věnuje datům z oblasti bydlení, kterým propadá i ve svém volném čase. Tento odborník vydává ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte portál Cenovámapa.org, jenž zpracovává skutečné prodejní ceny bytů podle kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Separátně pak sleduje i vývoj cen v inzerátech v rezidenčních developerských projektech.

HN: Dění na trhu s bydlením v posledním roce podle vás připomíná rok 2007. V čem je podobné?

V letech 2007 i 2016 se lidé chovali stejně − předzásobili se byty. V roce 2016 se dlouho dopředu vědělo, že na podzim nastanou zásadní změny u hypoték, které je zdraží, a lidé chtěli nakoupit byty za starých podmínek a s co nejnižšími sazbami. Před deseti lety to bylo podobně. Stát již od roku 2003 věděl, že do konce roku 2007 musí stanovit, jaké velikosti bytů a rodinných domů jsou tzv. sociální, a od toho se mělo odvíjet zařazení do základní snížené sazby DPH. Až do podzimu to nestanovil. Lidé tedy věděli, že přijde změna, ale nevěděli jaká.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Stát či ČNB přispívají na realitním trhu k prudkým výkyvům v cenách, tvrdí Milan Roček, ředitel společnosti Hyposervis a spoluzakladatel portálu Cenovámapa.org.
  • Lidé loni houfně skupovali byty. Jejich chování bylo podle Ročka stejně iracionální jako v roce 2007, kdy se měnila sazba DPH.
  • Za zvláště nepřirozený považuje růst cen bytů v panelových domech. Zejména u nich přijde korekce, říká v rozhovoru pro HN.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.