Na hypotékách mají Češi napůjčováno rekordního tři čtvrtě bilionu korun, na nových úvěrech má letos poprvé padnout hranice 200 miliard. Hypotéky jsou nejlevnější v historii, zájem o koupi bytů roste, stejně tak jejich ceny. Tohle všechno už ale podle šéfa UniCredit Bank Jiřího Kunerta nebude trvat dlouho. "Příští rok očekávám, že hypoteční trh klesne možná až o deset procent," odhadl Kunert v rozhovoru pro HN.

Hlavní důvody jsou podle něj dva: přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která prosadila Česká národní banka. Podle Kunerta ale hlavně to, že výrazně ubude lidí, kteří na úvěr na bydlení dosáhnou. V současnosti jej splácí už téměř 600 tisíc Čechů − a jen letos jich přibylo už 75 tisíc.

"Hypotéku už má skoro každý, kdo má na to příjem. Pokud nedojde k dalšímu významnějšímu růstu mezd, tak je složité, aby na ni dosáhlo více lidí," prohlašuje šéf UniCredit Bank.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?