Podle Kalouska sice zákon pomůže především snížení administrativní zátěže poplatníků i státu, ale někteří odborníci z realitní branže předpokládají, že kvůli změně může stagnovat prodej.

Cesta ke kompromisu zabere čas
Skeptický názor na novinku má například ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar: „V první fázi se kupující budou bránit placení daně a prodávající nebudou chtít snížit cenu nemovitostí, to způsobí stagnaci trhu a může dojít k obcházení zákona. Kompromisní řešení pak bude takové, že prodávající sníží ceny a kupující zaplatí daň. Stejně se postupovalo i na Slovensku, nakonec tam byla daň z převodu nemovitosti zrušena a tím se docílilo reálné tržní ceny. “

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vláda v dubnu schválila návrh zákona daně z nemovitostí, který předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Pro realitní trh přináší schválená verze převratnou změnu - při prodeji nebo převodu nemovitosti už státu nebude platit daň prodávající, ale kupující.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.