V roce 2012 postavili developeři ve střední Evropě 740 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. Nejvíce průmyslových nemovitostí z tohoto objemu (514 tisíc m2) vzniklo v Polsku. S odstupem následují Česká republika (106 tisíc m2) a Slovensko (82 tisíc m2).

Vyplývá to ze studie realitně poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ta do statistik o průmyslových nemovitostech v regionu střední Evropy počítá ještě Maďarsko a Rumunsko, kde loni shodně přibylo kolem 20 tisíc m2 nových průmyslových ploch.

“Kapacitu trhu z hlediska nové výstavby ve střední Evropě odhadujeme mezi 500 tisíci až milionem metrů čtverečních ročně. Takové množství moderních logistických a výrobních hal je potřeba každý rok postavit. Jen tak bude docházet k přirozené obnově nabízených prostor a firmy, které nově vstupují na trh nebo rozšiřují svůj provoz, budou mít při pronájmu ploch z čeho vybírat,” řekl Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

V roce 2012 se v pěti sledovaných zemích pronajalo na 2,8 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal, z toho více než polovina v Polsku (1,5 milionu m2) a zhruba čtvrtina v České republice (670 tisíc m2). Průměr za posledních pět let činí 2,7 milionů metrů čtverečních ročně, loňský rok je tedy lehce nadprůměrný. Na neustálý růst polského trhu má podle analytiků vliv zlepšená dopravní infrastruktura.

Ve sledovaných zemích je přes 15 milionů m2 moderních ploch, z toho podíl volných ploch k pronájmu se drží dva roky za sebou na 10,5 procentech, což považují analytici za zdravou hodnotu. Nejmenší podíl volných ploch -- 7 procent – se nachází v Česku, proto je u nás podle Hlobila potenciál pro novou výstavbu. Základní nájemné se drží již více než rok na stabilní úrovni mezi 3,5-3,7 eura za m2 a měsíc v závislosti na lokalitě.

“Výstavba průmyslových nemovitostí zůstává nadále atraktivním segmentem – jen v loňském roce se v regionu prostavělo okolo 350 milionů euro. Očekáváme, že tuto hladinu si udrží i v roce letošním,” uvedl Hlobil.

Z developerů byli loni v regionu nejaktivnější Panattoni, Goodman, Prologis, CTP a Segro. “První pětice zajistila 70 procent veškeré výstavby. S výjimkou CTP se jedná o silné mezinárodní hráče aktivní ve většině evropských zemí,” uvedl Hlobil.