Zájem developerů o pozemky určené pro administrativní centra a jiné komerční nemovitosti neklesá, přestože si investoři na jejich nákup dnes musí obstarat peníze zpravidla z vlastních zdrojů. Přitom ceny těchto pozemků se pohybují v desítkách až stovkách milionů korun. V posledních měsících se v Česku podařilo prodat dokonce i parcely, které byly na trhu delší dobu.

Vyplynulo to z analýzy mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Zatímco loňskému roku – s výjimkou akvizice Copa Center na Národní třídě v centru Prahy – dominovaly pozemky s povolením určené pro výstavbu průmyslových nemovitostí, letos se podle DTZ obchodovalo více s kancelářskými projekty.

Kupce našla například stavební parcela na Bořislavce v Praze 6 s projektem víceúčelového centra.

"Skupina KKCG ji koupila paradoxně v době, kdy se řada developerů rozvojových pozemků zbavuje. Konkrétně tuto parcelu ovšem zásadně zhodnotí nová stanice metra prodloužené trasy A. Nemovitost kromě toho splňovala všechny náležitosti prodejnosti: dostupnost, připravený projekt a racionálně nastavenou cenu," uvedl Jaromír Smetana z DTZ.

Majitele změnily také pozemky, kde vznikne administrativní projekt Metronom v Praze 5. Stejný investor -- slovenský developer HB Reavis získal i projekt River Gardens II v Praze-Karlíně. Skupina Penta pak koupila pozemek s povolením pro 63 tisíc m2 administrativy v areálu bývalé Waltrovky v pražských Jinonicích.

Hodnotu podobných investičních transakcí ovlivňuje charakter projektu. Investoři a kupující developeři přitom preferují kancelářské či kombinované záměry, kvalitních pozemků pro kancelářské budovy a areály je však na pražském trhu nedostatek.

Realizované investiční transakce projektů určených k developmentu:

Rok Město Sektor Projekt Rozsah projektu Kupující
2011 Praha 1 Víceúčelový COPA Centrum 34 000 m2 CPI
2011 Různé Průmyslový VGP portfolio (80 %) 50 000 m2 Curzon Capital Partners III
2011 Praha Průmyslový R6 Logistics Park 20 800 m2 ILD
2012 Praha 5 Kanceláře Metronom 31 050 m2 HB Reavis
2012 Praha 8 Kanceláře River Gardens II 24 000 m2 HB Reavis
2012 Praha 5 Víceúčelový Waltrovka 169 000 m2 Penta Investments
2012 Brno Průmyslový Honeywell Brno 20 000 m2 CTP Invest
2012 Praha 5 Víceúčelový Bořislavka 37 000 m2 KKCG

Zdroj: DTZ

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru