Nejvíce investic do komerčních nemovitostí přilákal New York

Nejvíce investic do komerčních nemovitostí přilákal za poslední rok New York, za první tři čtvrtletí letošního roku zaznamenal nárůst investic o 165 procent.

O světové prvenství tak připravil Londýn, jenž je mezi zahraničními investory nejoblíbenější. Ukázal to průzkum společnosti Cushman & Wakefield. Praha se v žebříčku 25 nejžádanějších investičních lokalit neobjevila.

Třetí nejatraktivnější město z hlediska investic do nemovitostí je podle Cushman & Wakefield Tokio, a to i přes dopad zemětřesení, cunami a jadernou havárii. Poptávka po komerčních nemovitostech v Tokiu je obrovská a nedaří se ji uspokojit.

"Česká republika je v letošním roce zatím hlavním investičním trhem ve střední Evropě. Objemem proinvestovaných peněz za sebou nechala i Polsko, a to i přes výrazný rozdíl ve velikosti země," uvedl vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield James Chapman.

Praze škodí malost a eurokrize

žebříček nejžádanějších měst

Přesto se Praha v žebříčku nejlákavějších měst pro investory do podnikatelských nemovitostí neobjevila. "S ohledem na velikost našeho hlavního města to není překvapení. Metropole s 1,3 milionem obyvatel nemůže nabídnout tolik investičně zajímavých nemovitostí jako hlavní světové konglomerace," sdělil analytik Cushman & Wakefield.

 

Praze může navíc uškodit také aktuální krize v Evropě. "Prohlubující se krize ve velkých evropských zemích znemožní České republice, aby pokračovala v dlouhodobém růstu. Zlepšení evropského hospodářství bude proto pro posílení statusu České republiky nezbytné," řekl ČTK Chapman.

Průzkum ukázal, že poptávka po kvalitních nemovitostech přichází v době, kdy řada vlastníků nechce prodávat, protože nevidí mnoho příležitostí k opětovným investicím. To naznačuje možnost dalšího zvyšování cen v nejlepších městech a někde i tlak na novou výstavbu.

Globální ekonomická nejistota přiměly investory soustředit se více na trh prvotřídních nemovitostí. Dominantním sektorem byl kancelářský trh, na nějž připadá 40 procent z celkového objemu, následuje maloobchodní trh (25 procent) a průmyslový trh s 11 procenty.

Žebříček 25 nejlepších měst se výrazně nezměnil. Devět nejvýznamnějších měst zůstalo stejných jako v loňském žebříčku, některá si mezi sebou vyměnila místa. Dvacet z nejlepších 25 měst zůstalo stejných jako loni, nováčky jsou Boston, Atlanta, San Diego, Hamburk a Melbourne. Z první pětadvacítky naopak vypadly Sydney, Tchaj-pej, Kuala Lumpur, Amsterdam a Vancouver.

Evropa je v první pětadvacítce zastoupena osmi městy. Nejrychleji rostoucím městem v Evropě byl Frankfurt.