Druhý největší developer průmyslových nemovitostí v České republice, nadnárodní společnost Prologis, možná přijde o pozemek za který zaplatil 10 milionů eur. To při dnešním kurzu koruny k euru odpovídá téměř čtvrt miliardě korun. Koupila totiž v roce 2009 pozemek u obce Syrovice jižně od Brna od společnosti Deveplan, která je od listopadu loňského roku v insolvenci.

„Podepsali jsme budoucí kupní smlouvu a následně i kupní smlouvu na pozemek u obce Syrovice za 10 miliónů eur, což je velmi vysoká částka. Na začátku tohoto roku nás insolvenční správce Deveplanu informoval, že by chtěl pozemky zpět kvůli údajně vadné formulaci kupní smlouvy,“ řekl v rozhovoru pro HN Martin Polák,ředitel společnosti Prologis pro Českou republiku a Slovensko.

„S pozemkem nejsme schopni dělat vůbec nic. Nemůžeme ho prodat ani na něm stavět, protože je tu stále riziko, že bychom o něj mohli přijít," dodal Polák.

Brněnský insolvenční správce Miroslav Sládek si však stojí za svým. „Zjednodušeně řečeno, problém je s nabývacím titulem. Je možné, že smlouva nebyla řádně uzavřena,“ řekl Sládek. O tom která strana má pravdu, má rozhodnout soud v průběhu září, dodal. Podle právníků Prologisu však ve smlouvě není žádná chyba. „Jsme přesvědčeni, že nám soud při prvním jednání v září vyhoví a na vlastnictví k pozemku se nebude nic měnit,“ řekl Polák.

Prologis má v plánu na pozemku u Brna postavit tři budovy -- sklady o pronajímatelné ploše přes 76 tisíc metrů čtverečních a na projekt má již územní rozhodnutí.

„Další investice, kterou odhadujeme na 50 miliónů eur, by přinesla stovky pracovních míst a současně lepší konkurenční prostředí,“ říká Polák.

Mezi klienty Prologisu patří v Česku například technologická společnost Samsung nebo maloobchodní řetězec Globus.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru