V době ekonomického boomu jsme si zvykli, že ceny bytů v novostavbách jen rostly. Kvůli nízké poptávce však byli developeři v posledních třech letech nuceni některé byty zlevňovat o desítky procent.

"Na některých, především dokončených projektech skutečně došlo k poklesu o 10, 20 a někdy i 30 procent podle toho, jak ,přestřelené‘ byly původní ceny,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus, jež se na prodej developerských projektů v Praze specializuje.
 
Poptávku po bydlení však stimulují zejména banky, které za poslední dva roky snížily úrokové sazby na hypotéky v průměru o jeden a půl procenta. Podle odborníků však již cenového dna dosáhly.

"Sazby na hypotékách se budou pohybovat příznivě, a když o malinko porostou, tak jen z nízké základny," říká Libor Ostatek, ředitel poradenské společnosti Golem Finance. Klesnout by mohly jen nepatrně vlivem akčních nabídek, které banky nabízejí, ale určitě ne plošně, dodal.

V článku se dále dozvíte

  • Developeři musí z cen nových projektů slevit někdy i 30 procent. Změna sazby DPH od příštího roku by se nemusela projevit zvýšením cen nových bytů. Podle odborníků již úroky u hypoték výrazněji neklesnou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru