V době ekonomického boomu jsme si zvykli, že ceny bytů v novostavbách jen rostly. Kvůli nízké poptávce však byli developeři v posledních třech letech nuceni některé byty zlevňovat o desítky procent.

"Na některých, především dokončených projektech skutečně došlo k poklesu o 10, 20 a někdy i 30 procent podle toho, jak ,přestřelené‘ byly původní ceny,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus, jež se na prodej developerských projektů v Praze specializuje.
 
Poptávku po bydlení však stimulují zejména banky, které za poslední dva roky snížily úrokové sazby na hypotéky v průměru o jeden a půl procenta. Podle odborníků však již cenového dna dosáhly.

"Sazby na hypotékách se budou pohybovat příznivě, a když o malinko porostou, tak jen z nízké základny," říká Libor Ostatek, ředitel poradenské společnosti Golem Finance. Klesnout by mohly jen nepatrně vlivem akčních nabídek, které banky nabízejí, ale určitě ne plošně, dodal.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?