Stavební spořitelny poskytly od ledna do dubna úvěry za 13 miliard korun, což v meziročním srovnání znamená pokles o více než třetinu. Vyplývá to z údajů všech tuzemských spořitelen.

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek meziročně mírně stoupl, ale tři z pěti spořitelen zaznamenaly pokles nových smluv.

Spořitelny uzavřely letos do konce dubna přes 309 tisíc nových smluv, meziročně o 15 tisíc více. Počet nově uzavřených smluv vzrostl meziročně dvěma stavebním spořitelnám.

Šlo o Českomoravskou stavební spořitelnu, která nabízela vedle různých zvýhodnění ke smlouvám i zvýšení cílové částky do konce března až o 150 tisíc korun zdarma. Více smluv uzavřela rovněž Wüstenrot stavební spořitelna. Ostatním počet nových smluv meziročně klesl.

Cílové částky klesají

Pokles cílové částky u nových smluv zaznamenaly všechny spořitelny. Celkově cílová částka činila za leden až duben necelých 75 miliard korun, zatímco loni to bylo přes 90 miliard korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit, nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

 

 

V případě poskytnutých úvěrů zaznamenaly pokles za letošní čtyři měsíce všechny stavební spořitelny. Největší propad o 58 procent přitom zaznamenala Wüstenrot stavební spořitelna.

Kalousek vs. ústavní soud

Ústavní soud na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Vládní novela snižovala státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření.

Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle Ústavního soudu protiústavní.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale již na středeční jednání vlády předložil totožný zákon měnící systém stavebního spoření. Kromě padesátiprocentní srážkové daně ponechal v zákoně všechna úsporná opatření.

Jde o snížení státní podpory na maximálních 2000 korun a zdanění úroků ze stavebního spoření. Ministr přitom avizoval, že bude chtít s koaličními partnery diskutovat ještě o dalším snížení státní podpory.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru