Reálné tržní ceny bytů se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. Vyplývá to z nového indexu cen nemovitostí HB Index, který dnes představila Hypoteční banka. Ceny rodinných domů se zvýšily o procento. Hodnota pozemků se téměř nezměnila.

Banka bude index zveřejňovat čtvrtletně. Informace o cenách získává od odhadců, ne od klientů či realitních kanceláří. HB Index bude současně zahrnovat jen nemovitosti, které si prostřednictvím úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Loni banka uzavřela kolem 16.000 hypotečních smluv, což představuje zhruba třetinu trhu.

Vlastní výpočty má na starosti sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Do výsledné podoby indexu zahrnuje kolem 30 různých parametrů nemovitostí, jako je například přesná podlahová plocha nebo vzdálenost od nejbližšího většího města.

HB Index bude odrážet vývoj takzvaných reálných tržních cen. "Je to cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku ke dni ocenění za standardních podmínek," uvedl ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček. Reálné tržní ceny se podle něj můžou lišit nejen od nabídkových cen v inzerátech, ale také od konečných kupních cen. V 80 procentech případů se však podle Němečka kupní ceny a reálné tržní ceny překrývají.

Mapy skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR se společností Gekon a portálem Reality.cz.

Přesné a spolehlivé údaje o cenách dosud na českém realitním trhu chybí. Český statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně čísla o vývoji nabídkových cen bytů vycházející z dat realitních kanceláří. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici přibližně s ročním zpožděním.

Budou ceny bytů dál klesat? Záleží i na lokalitě

Ceny bytů, nových i panelákových, budou dál klesat, tvrdí odborník na oceňování Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort.

Tlak na snižování cen podle Orta nezvrátí ani chystané výšení snížené sazby daně zpřidané hodnoty. Stavitelé bytů přitom tvrdí, že se zdražení kvůli změně DPH nevyhnou.Někteří analytici se ale domnívají, že ceny již dosáhly dna.

"Pro příští rok očekáváme íše stagnaci cen, případně její mírnou korekci směrem nahoru v řádu nula až pět procent," uvedl analytikmezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Na trh se podle něj postupně začínají vracet kupující, kteří nákupy doposud odkládali v očekávání dalšího poklesu.

Odborníci se většinou shodují, že nadále budou klesat ceny panelákových bytů na okrajích měst s horší infrastrukturou, zatímco ceny bytů v cihlových domech blízko centra mohou i mírně růst.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru