Největší realitní obchod roku 2009 se ve střední a východní Evropě uskutečnil v Polsku. Realitní fond MGPA koupil za 236 milionů eur (asi 6,1 miliardy korun) nemovitosti z portfolia developerské společnosti Mayland Real Estate. Částka je téměř dvojnásobkem největší loňské transakce na českém trhu. V tiskové zprávě to dnes sdělila realitní poradenská společnost Colliers International.

Největší realitní transakcí loňského roku byl v Česku prodej kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Developerská firma ECM Real Estate Investments ji prodala firmě Marpona, kterou kontroluje slovenská společnost Insfin. Hodnota transakce byla v přepočtu přibližně 3,4 miliardy korun. Deník E15 nedávno uvedl, že v obchodu se angažovala také investiční skupina J&T.

Dvě obchodní centra

Polský obchod roku zahrnuje prodej dvou moderních obchodních center. Obchodní komplex Karolinka se nachází na okraji města Opole a nabízí celkem 70 000 metrů čtverečních maloobchodní plochy. Druhé obchodní centrum Pogoria se nachází v centru města Dabrowa Gornicza a celkově se v něm nachází 36 000 metrů maloobchodních prostor.

Celkový objem investic do komerčních nemovitostí v Česku za rok 2009 činil podle údajů konzultantské firmy King Sturge přibližně 537 milionů eur, tedy asi 14 miliard korun. Meziročně to byl propad o 50 procent.

Poradenské firmy většinou očekávají, že letošní rok nebude pro investice do podnikatelských nemovitostí v Česku horší než rok 2009. Konzultantská společnost Jones Lang LaSalle dnes v tiskové zprávě uvedla, že objevovat se na trhu budou také takzvané nucené prodeje. Termín označuje obchody, ke kterým kvůli uhrazení závazků donutí prodávajícího banky nebo jiní věřitelé.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru