H_ebenky_1.jpgJedno z posledních dosud nezastavěných míst v Praze 5 Hřebenkách se brzy dočká nové podoby. Architektonicky zajímavý bytový dům Hřebenky Z tu vyrůstá díky  tuzemské realitní skupině Sekyra Group, která je investorem projektu. Architekturu budovy navrhlo studio A69. Dokončení stavby je plánováno na jaro roku 2008.

Osmipodlažní budova, jejíž investiční náklady se pohybují okolo 200 milionů korun, pojme 23 bytů o velikosti od 2 + kk po mezonety. Největší byt bude o ploše 148 m². Součástí valné většiny bytů jsou terasy s výhledem do zeleně, či na panorama Prahy. Vedle samotných bytů nabízejí Hřebenky Z 4 ateliéry, které zaujmou plochu od 59 do 105,5 m². Celkové architektonické ztvárnění budovy klade důraz na nápaditost a současnost. Stavebním dodavatelem projektu je společnost Hochtief CZ. Práce začaly na konci minulého roku.

U bytového domu Hřebenky Z se podařilo skloubit dva základní principy moderní architektury: Prvním je plan libre, který je H_ebenky_2.jpgcharakteristický otevřenými dispozicemi. Druhým je Raumplan. Ten je založený na rozdílných úrovních podlah a stropů. Důkazy uvedených principů například představují pásové okno, minimum konstrukčních prvků v dispozici, ale i stanovení míst rozdílnými výškovými úrovněmi. "Spojením obou modelů se navíc podařilo vyvinout jedinečné konstrukční řešení. Nejedná se tedy pouze o formální změnu, ale o zásadní posun v architektuře a filozofii bytových domů," uvedl architekt Boris Redčenkov z ateliéru A69.

Hřebenky Z navazují na stávající projekt Na Hřebenkách XY společnosti Pod lipami. Svojí polohou budova dotvoří rezidenční celek, který leží pod pražským Strahovem.

Vilová čtvrť Hřebenka patřila v historii Prahy k těm nejvýznamnějším. Jednak díky architektuře domů, které zde postupně vznikaly, jednak díky jejím obyvatelům. Jednalo se o podnikatele, umělce, architekty, vysokoškolské profesory, novináře a další elitu českého národa. V 90. letech minulého století Hřebenky navázaly na svoji historii. Místo, které se tyčí nad oblastí Smíchova a Košíř, se opět dostalo do povědomí veřejnosti. Hřebenka tvoří jednu z nejvíce zelených pražských lokalit. Do centra města je to přitom jen několik málo minut.

H_ebenky_3.jpgSouvisející
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru