Vítězem letošního 10. ročníku soutěže Manažer roku se stal generální ředitel a předseda představenstva společnosti Stavby silnic a železnic, Bořivoj Kačena. Mezi ženami zvítězila Ludmila Koutská, ředitelka Top Hotelu Praha. Z 56 finalistů je včera vybrala komise odborníků, která udělila tituly i v kategoriích Manažer odvětví, Vynikající manažer malé firmy a Vynikající manažer střední firmy.

Kačena, jenž se stal také nejúspěšnějším manažerem ve stavebnictví, se výrazně zasloužil o úspěšnou privatizaci státního podniku Stavby silnic a železnic. Komise ocenila jeho osobní přínos na získání prestiže pro český stavební podnik v silné zahraniční konkurenci a také za etický přístup.

"Myslím, že v soutěži se nehodnotí jen daný rok, ale celá etapa práce na manažerském poli," míní vítěz. Komise podle něj přihlédla k tomu, jak se mu podařilo privatizaci manažersky zvládnout, a to jak z hlediska přínosu pro Českou republiku, tak i pro samotnou firmu.

Nejúspěšnější český manažer tráví víkendy štípáním dříví na chalupě. Jeho zásadním cílem, kterému je prý třeba všechno podřídit, je zdraví rodiny.
hn: Kolik hodin denně pracujete? Považujete se za workholika?
Řekl bych, že v práci strávím tak dvanáct až čtrnáct hodin denně. Do toho samozřejmě nepočítám nedělní večery, které jsou ztracené přípravou na další pracovní týden. Workholik ale nejsem. Dokonce už jsem to řešil i s lékaři. Je zapotřebí, aby člověk reguloval týden na období práce a období aktivního odpočinku.
hn: Co si o takovém vytížení myslí vaše rodina? Podporuje vás, nebo vám vyčítá nedostatek času?
Je to jako všude jinde. Všichni ostatní jsou doma dřív a víc se rodině věnují. Můžu ale mluvit o jednoznačné podpoře rodinného zázemí. Bez ní bych tuhle práci a funkci nemohl dělat.
hn: Máte vůbec nějaký volný čas? Berete si třeba v létě dovolenou?
Beru si zásadně v létě i v zimě dovolenou. O víkendech se snažím chalupařit nebo sportovat. Nejlepší je, když lze spojit obojí.
hn: Kde čerpáte energii a získáváte nápady?
Především právě na chalupě při sekání trávy a štípání dříví. To je hlava úplně vyčištěná, takže tam člověk může o lecčems nezatíženě přemýšlet.
hn: Co očekáváte, že vám titul přinese? Změní se něco?
Já doufám, že ne. Zítra musím zase vstát, jít do práce a pracovat ve stejném stylu a stejném tempu. Snažit se, aby se firma dál rozvíjela a byla na trhu v Česku úspěšná.
hn: Proč myslíte, že komise vybrala právě vás?
Řekl bych, že v soutěži se nehodnotí jen jeden rok, ale určitá etapa práce, která se na manažerském poli vykonala. A doufám, že k tomu i porota takto přistupovala, protože je třeba vycházet z toho, jak proběhl proces odstátnění, jak byla manažersky zvládnuta privatizace. Když se ohlédnu, můžu svoji práci hodnotit pozitivně a snad se na to tak dívala i porota.
hn: Jaké jsou vaše osobní cíle do budoucnosti?
Zdraví a držet firmu minimálně v té pozici, jaká je. Ale myslím, že veškeré snažení je zapotřebí podřídit zdraví okolí. To znamená mít především zdravou rodinu a kolegy.
hn: Myslíte, že jste na vrcholu své kariéry, nebo ho teprve čekáte?
Asi by bylo špatné myslet si, že tohle je vrchol. Jak se říká v Postřižinách: "Pane správče, je to dobrý, ale ještě můžete přidat." Z toho vycházím.


Profil osobnosti
Bořivoj Kačena je v čele Staveb silnic a železnic už 15 let. Je tvůrcem strategie, na jejímž základě se firma úspěšně privatizovala. Pod Kačenovým vedením se ze SSŽ stala jedna z největších stavebních společností v Česku.
Šedesátiletý Kačena vystudoval Stavební fakultu ČVUT. Hned poté, v roce 1966, nastoupil do SSŽ jako asistent stavbyvedoucího. Dnes je i členem představenstva Svazu podnikatelů ve stavebnictví, působí i v radě České silniční společnosti.
Loni se stal rytířem, když z rukou francouzského prezidenta převzal Řád za zásluhy o rozvoj česko-francouzských vztahů v obchodní, kulturní a podnikatelské sféře.