Praha, 3. 9. 2002, Hana Vorlíčková, Radek Šalanda (www.ihned.cz/autori)

Dnešní počty lidí v zatopených oblastech jsou jednoduché. Peníze jsou potřeba na základní životní potřeby, na stavbu bytu, případně na jeho vybavení.

Svou snahu pomoci lidem postiženým povodní deklarují všichni. Finance nabízejí stát, obce, banky, hypoteční banky i stavební spořitelny.

Stát nabízí několik příspěvků

Nenávratné příspěvky nabízejí lidem obce i stát. Ministerstvo pro místní rozvoj a Státní fond bydlení například nabízí pět typů příspěvků a nízkoúrokových půjček. Mezi v současnosti nejznámější příspěvky patří 150tisícový příspěvek na nový byt. Lidem, kteří přišli vinou povodní o střechu nad hlavou je určený příspěvek ve výši 150 tisíc korun na jeden zničený byt či rodinný domek. O tuto dotaci je možné žádat na krajském úřadu až do konce března 2004.

Státní fond rozvoje bydlení však nenabízí jen povodňové úvěry. Podle informací ředitele Jana Wagnera bude Fond také upřednostňovat žadatele o "půjčky pro mladé" právě ze zatopených lokalit.

Peníze z povodňového fondu vyplácí obec

Základní pomoc obcí směřovaná jejím obyvatelům pochází z Povodňového fondu. Z něj dostanou poškození jednorázovou podporu ve výši až 30 tisíc korun. Řada obcí ale rozhodla, že vyjma těchto povinných fondů, založí ještě fondy pomoci, ze kterých bude vyplácet peníze nejvíce postiženým obyvatelům. Ode dneška mohou z tohoto fondu čerpat peníze i obyvatelé Českých Budějovic. Podle Jiřího Pavlíčka z finančního odboru Magistrátu Českých Budějovic je ve fondu pomoci k dispozici 3,5 miliónu korun.

Pomůže i komerční sféra

Na stavbu nebo rekonstrukci bytu či rodinného domu státní povodňové příspěvky nestačí. "Je proto pravděpodobné, že se počet zájemců, kteří budou žádat o zvýhodněné půjčky v bankách bude zvyšovat," říká Pavel Nesejt, analytik z Finance.cz. Banky ale zatím výrazné zvýšení poptávky nezaznamenaly. Potvrzuje to i náměstek generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. "Naše pobočka v Českých Budějovicích zatím zvýšený příliv zájemců o hypotéky neregistruje," říká Sadil. "Důvodem prozatím minimálního vyřízení povodňových úvěrů je relativně krátká doba po opadnutí povodní. Lidé dnes především uklízí a sčítají své škody. Poptávka po půjčkách stavebních spořitelen i bankovních domů se bude zvyšovat až za několik dnů, ne-li týdnů," míní Nesejt.

Povodňové úvěry v současnosti nabízejí svým klientům téměř všechny peněžní ústavy, které se orientují na retailové bankovnictví. Zvýhodněné půjčky mají nejčastěji o dvě procenta nižší úrokové sazby, než je tomu v případě klasických spotřebitelských úvěrů.

Ačkoli existují banky, které nabízejí svým klientům možnost požádat o výhodné úvěry ještě v létě příštího roku, některé banky, jako například Česká spořitelna limitují podání žádostí posledním letošním zářijovým dnem. Tisková mluvčí České spořitelny však nevyloučila, že se termín pro podání žádostí o povodňové úvěry prodlouží.

Vyjma levných půjček lze u peněžních ústavů požádat o úlevy spojené i s hypotečním úvěrováním. Hypoteční banky nabízejí postiženým klientům například odklad splátek či nižší poplatky.

Na klienty postižené povodněmi pamatují také stavební spořitelny. V jejich případě se jedná o zlevněné překlenovací úvěry.

Po povodních chaos

Matěj Voráček z Českého Krumlova však říká: "I když existuje řada příruček, ve kterých se lze dozvědět, kde a o kolik peněz můžeme žádat, vládne při vyřizování podobných žádostí naprostý chaos." To potvrzuje i Jiří Pavlíček z finančního odboru Magistrátu Českých Budějovic. "Neustále nám sem chodí řada poškozených, kteří chtějí například vyplatit 150tisícový příspěvek státu." Teprve u nás se dozvídají, že tento nenávratný příspěvek je určen pouze lidem, kteří v důsledku povodní o byt, či rodinný domek přišli," upřesňuje Pavlíček.

Stát nabídl lidem z vodou postižených oblastí nenávratný příspěvek ve výši 150 tisíc vyplácený na jeden zničený byt.

Kompletní nabídka dotací, podpor a zvýhodněných půjček lidem postižených povodněmi

Povodňový program Státního fondu rozvoje bydlení, Ministerstva pro místní rozvoj a obcí

Příspěvek uživateli zaniklého bytu

* Nenávratný příspěvek všem fyzickým osobám, které přišli o bydlení. Poskytuje krajský úřad na základě písemné žádosti

* Výše 150 tisíc korun

Dotace vlastníkům nemovitosti na odstranění stavby nebo sutin (demolice)

* Poskytuje Ministersto pro místní rozvoj prostřednictvím krajských úřadů

* Až do výše 100 % nákladů

Nízkoúročený úvěr vlastníku zaniklého bytu na výstavbu nového bytu či domu

* Poskytuje Státní fond rozvoje bydlení na základě písemné žádosti

* Úvěr do výše 850 tisíc korun, úrok 2% a splatnost 20 let

Dotace na opravu bytu

* Příjemce je libovolný vlastník poškozeného bytu, podpora je poskytována v podobě neinvestiční dotace

* Maximálně 70 % nákladů na opravu a zároveň minimálně 50 tisíc Kč, maximálně 200 tisíc Kč

Úvěr na opravu a modernizaci bytu

* Příjemce je libovolný vlastník poškozeného bytu. Prostředky jsou čerpány z fondu bydlení obce, kam putují peníze ze Státního fondu rozvoje bydlení

* Úrok činí 1 %, doba splatnosti 10 let, možný odklad splátek

Povodňový program bank

Zvýhodněné spotřebitelské úvěry

* Klienti postižení povodněmi mohou čerpat v bankách zvýhodněné spotřebitelské úvěry. Úvěry jsou zpracovávány přednostně a jsou lépe úročeny než standardní úvěry

* Podle konkrétních podmínek banky možný odklad splátek jistiny i úroků

* Nabízí Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, GE Capital Bank, HVB Bank, Union banka, Raiffeisenbank, Živnostenská banka a Citibank

Zvýhodněné hypoteční úvěry

* Klienti postižení povodněmi mohou získat odklad splátek jistiny i úroků

* Možné slevy na poplatcích za zpracování úvěrové žádosti a u některých hypotečních bank i výhodnější dočasná úroková sazba

* Nabízí Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna, Komerční banka, GE Capital Bank, Raiffeisenbank, Živnostenská banka a HVB Czech Republic

Povodňový program stavebních spořitelen

Zvýhodněné překlenovací úvěry ze stavebního spoření

* Klienti stavebních spořitelen, kteří jsou postiženi povodněmi mohou čerpat překlenovací úvěry s nižším úročením. Úroky se pohybují od 4,3 procenta

* Nabízí Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Všeobecná stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna, Hypo stavební spořitelna a Wustenrot stavební spořitelna

Pramen: Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní fond rozvoje bydlení, banky a stavební spořitelny