Světové ekonomické fórum vybralo mezi tisíci společnostmi celého světa devět firem, které se nejlépe zaměřují na využívání nových technologií. Jednou z této devítky "chytrých továren" je i firma Rakona, která sídlí v Rakovníku a spadá pod americkou korporaci Procter & Gamble, která vlastní i značky Ariel, Jar nebo Gillette. Vybrané firmy jsou podle ekonomického fóra nejlépe připraveny implementovat technologie průmyslu 4.0, tedy kyberneticko-fyzikální systémy, do moderní produkce.

Společnost Rakona byla oceněna zejména za svoji přizpůsobivost, kdy stisknutí jednoho tlačítka umožní změnu celé výrobní produkce. Toto opatření snížilo náklady až o pětinu a zvýšilo produktivitu o 160 procent.

"Identifikace nejlepších výrobních závodů na světě reaguje na potřebu urychlit přijetí a šíření technologií průmyslu 4.0," uvedla Helena Leurentová, členka výkonného výboru na Světovém ekonomickém fóru.

Cílem je vytvořit síť "chytrých továren", která by pomohla řešit problémy investicí do vyspělých technologií, kterými jsou například umělá inteligence nebo 3D tisk, ve vyspělých i rozvinutých ekonomikách. Předchozí Světová ekonomická fóra totiž došla ke zjištění, že až 70 procent podniků, které se pouštějí do těchto projektů, ukončují své snahy už v pilotní fázi a neumí tak moderní technologie začlenit do běžné výroby. Devítka vybraných firem by tak mohla být inspirací i pro další společnosti, již se navíc dokonce dohodly s nimi sdílet své znalosti a podporovat je.

"Čtvrtá průmyslová revoluce je skutečná. Pracovníci a management musí využívat nové technologie. Vybrané společnosti dosáhly díky technologiím o dvacet až padesát procent větší produktivity a získaly tak konkurenční výhodu," řekl Enno de Boer, globální vedoucí výroby ve společnosti McKinsey & Company.

Síť "chytrých továren" bude oficiálně zahájena na 12. ročníku Světového ekonomického fóra, které se bude konat 18. až 20. září v čínském městě Tchien-ťin.

Jeden z největších světových výrobců Procter & Gamble vstoupil na český trh v roce 1991. Akvizicí rakovnické Rakony získala americká korporace podnik se silným technickým know-how a technologickým centrem, které se zabývá vývojem nových technických řešení pro podniky po celém světě. 

"Chytré továrny", které vybralo letošní Světové ekonomické fórum.

Jméno podniku

Lokalita

Důvod ocenění Světovým ekonomickým fórem

Bayer Biopharmaceutical

Garbagnate, Itálie

Lepší využívání dat, které vedlo ke snížení nákladů na údržbu a zvýšení provozní činnosti.

Bosch Automotive

Wu-si, Čína

Zavedení platformy pro přizpůsobení produktů na zakázku a využití umělé inteligence pro předvídání údržby před tím, než je potřeba.

Haier

Čching-tao, Čína

Využití umělé inteligence pro přizpůsobení produktů na zakázku i k předvídání nutnosti údržby před tím, než je potřeba.

Johnson & Johnson Depuy Synthes

Cork, Irsko

Zavedení komunikace mezi staršími přístroji, což vedlo k nižším provozním nákladů i k nižší poruchovosti strojů.

Phoenix Contact

Bad Pyrmont a Blomberg, Německo

Výroba digitálních kopií specifických požadavků každého zákazníka, které snížil čas potřebný k opravám.

Procter & Gamble

Rakovník, Česko

Stisknutí jednoho tlačítka umožní změnu celé výrobní produkce, toto opatření snížilo náklady až o pětinu a zvýšilo produktivitu o 160 procent.

Scheider Electric

Le Vaudreuil, Francie

Sdílení znalostí a postupů mezi všemi lokalitami, ve kterých podnik operuje, pomohlo snížit náklady na energii a údržbu.

Siemens Industrial Automation Products

Čcheng-tu, Čína

3D simulace a jiné technologie zvýšily výkon zaměstnanců o 300 procent.

UPS Fast Radius

Chicago, Spojené státy

Centra 3D tisku a analýza výroba v reálném čase urychlily rostoucí poptávku spotřebitelů po produktech.

Zdroj: WEF