Závod firmy Huber DC je poměrně lehké přehlédnout i v malé severočeské obci Dobrná nedaleko Děčína. Přitom zde vznikají roboti, kteří vyrábějí komponenty pro automobilové koncerny Volkswagen nebo PSA Peugeot Citroën. "Ve škodovkách od nás najdete třeba palubní desku nebo loketní opěrky," říká majitel společnosti Jan Huber.

Ten začínal podnikat původně jako elektrikář. "Dělat v domácnostech zásuvky pro mě ale nebylo to pravé ořechové, takže jsem začal nabízet své služby větším firmám," popisuje Huber své začátky. Postupně mu společnosti začaly zadávat čím dál větší projekty a Huber tak rozšířil nabídku o programování a montáž celých výrobních linek. "Došlo to až tak daleko, že dnes děláme linky za deset až 45 milionů korun," dodává. Zatímco první rok Huber DC utržil milion korun, loni už obrat firmy, která zaměstnává necelou padesátku lidí, překročil 82 milionů.

Robot se zaplatí do dvou let

Zájem o roboty podle Hubera roste již řadu let. "Téměř všechny firmy byly už před zhruba třemi lety na maximu své produkce a vymýšlely, jak vyrobit ještě víc," vzpomíná Huber na dobu, kdy se na něj začalo obracet čím dál více firem. Hlavní rozdíl mezi dneškem a dobou před třemi lety vidí v zájmu o plně automatizované linky. "Společnosti si uvědomují, že lidé nejsou. Dříve jsme dělali linky, kde se počítalo s alespoň nějakými operátory, ale dnes je tlak na to, aby byly plně automatické," dodává.

Výroba robotů v malé továrně u Děčína začíná tím, že klient Janu Huberovi ukáže produkt, na jehož výrobu nemá lidi ani čas. On pak sestaví robota přímo na míru danému výrobku. Návratnost investice do robotů se pro firmy podle Hubera pohybuje okolo dvou let. "Pokud je delší, tak je to z naší zkušenosti neprodejné. Ceny robotů a různých komponent šly relativně dolů, takže se firmy jejich nákupu nebrání. Aby mohly zůstat na trhu, tak jim ani nic jiného nezbývá," tvrdí Huber.

Linky do automobilek i zdravotnictví

Hlavními zákazníky pro Huber DC zůstávají dodavatelé velkých automobilek, kteří se na tržbách firmy podílejí asi 60 procenty. Firma z Dobrné se ale už začíná po­ohlížet i jinde, zejména pak ve zdravotnictví. "Stali jsme se výhradním dodavatelem firmy Fresenius Kabi prakticky pro celou Evropu," říká Huber. Pro zdravotnickou společnost bude vyrábět automatizovanou linku na výrobu transfuzních stanic za desítky milionů korun. Oválná linka bude měřit 64 metrů a bude na ni použito 18 robotů. Její výroba bude trvat téměř dva roky.

"Zdravotnictví je pro nás taková jistota pro případ, když ekonomika zpomalí," vysvětluje Huber s tím, že farmaceutické společnosti jsou v případě příchodu recese méně ohroženy než třeba automobilky.

TRŽBY FIRMY HUBER

Letos by se tržby společnosti mohly poprvé dostat přes sto milionů korun. Na takové úrovni by se firma měla udržet i v budoucnu. "Nechceme růst za každou cenu, raději se zaměříme na věci, které v autoprůmyslu skoro nikdo nedělá. Třeba ultrazvukové sváření," plánuje Huber. V rámci areálu už firma také nemá kam růst, proto se Jan Huber nedávno rozhodl koupit budovu bývalé samoobsluhy, která se nachází asi sto metrů daleko. Tu by chtěl do dvou měsíců předělat na nástrojárnu. Už nyní je zde moderní stroj za pět milionů korun, který umí během několika minut z hrubého kusu kovu vytvořit součástku robota.

Konkurence ve výrobě robotů je podle Hubera v Česku poměrně velká. "Společností naší velikosti je zde přibližně třicet. V poslední době konkurence přibývá, ale jde spíš o firmy, které se zabývají menšími projekty, které zvládnete ve čtyřech lidech," říká Huber.

Firma z Dobrné, jež se nachází jen 20 kilometrů od hranic s Německem, chce zamířit i na německý trh, kde zatím příliš klientů nemá. "Řešíme automatizaci výroby pro německou společnost, která dělá frézky nebo nože do soustruhů. Už letos se ale chceme natlačit do více německých fabrik," plánuje Jan Huber. Cílem jeho společnosti je mít už na konci roku 2018 pětinu tržeb v Německu.

TRŽBY FIRMY HUBER