Co je cloud computing?

Je to služba, kterou svým zákazníkům (zpravdila z řad firem) poskytuje majitel "cloudu", jenž vlastní technické a softwarové prostředky, které si v různé míře najmete nebo jsou vám dány k dispozici zdarma, a to třeba včetně datového prostoru a vysoce sofistikovaného softwaru.
Vše pak využíváte podle svých potřeb, ale nic neudržujete a o nic dalšího se nestaráte, a to včetně aktualizace.
Následně případně platíte za to, co jste opravdu využili, jak intenzivně jste to například využili, jaké aplikace jste ke své práci potřebovali nebo jaký prostor máte pro svá data vyčleněn.

Slovní spojení cloud computing se stalo módním před dvěma třemi roky. Velmi mnoho společností všech velikostí již zjistilo, že přináší výhody, ale pozitiva jsou nejvíce prokazatelné u malých, středních a nových společností.

Výhodou cloudu je především to, že roste s vámi, a to nejen z hlediska výkonu a šíře využívaných služeb, ale také z pohledu optimálních nákladů na zajištění bezpečnosti.

Malé firmy si oblíbily cloud proto, že jim uvolňuje ruce od řady byrokratických agend. Jiným důvodem je to, že cloudové aplikace se ovládají pomocí webu, od jednoduchého softwaru až po operační systémy, takže hardware se de facto stává postradatelným.

To platí i o programovém vybavení, protože cloud sám aktualizuje na webu potřebné aplikace. Ta, i data se pak už nenacházejí v lokálním počítači nebo v místní síti, nýbrž v onom (metaforickém) oblaku.

PŘÍKLAD Z PRAXE

Rozdíl mezi vlastním a cloudovým řešením a rozdíly v bezpečnosti si ukážeme na následujícím příkladu.

Malá společnost má server a svá data zálohuje v rámci serveru nebo na externí disk ve firmě. Jednoho dne jsou kvůli technické poruše vyplaveny kanceláře včetně serverové místnosti a server i úložiště jsou nenávratně poškozeny. (Stejný případ ale může nastat i při krádeži serveru.) Pro firmu to může znamenat katastrofu.

Jaké by bylo cloudové řešení? Pokud jsou data z vašeho serveru uložena v datovém centru, jsou několikanásobně zálohována. V praxi to znamená, že data jsou zálohována v pravidelných intervalech na datové pole v rámci datového centra a navíc se dále zálohují do jiné lokality v rámci ČR. Datová centra jsou vybavena moderními zhášecími systémy, jsou postavena tak, aby tam nemohlo dojít k haváriím typu zaplavení nebo krádeži vzhledem k zabezpečení kvalitních datových center (kamerové systémy, vstupní systémy, nepřetržitá ostraha, monitoring).

A pokud by v extrémním případě provozovatel cloudu přece jen vaše data ztratil, máte větší šanci na náhradu škody, než když je ztratí zaměstnanec.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.