Proč kupovat drahé věci, když jsou k mání levnější a ve stejné kvalitě? Zvlášť když nejde o dárek k narozeninám, ale o firemní náklady. Jistě, šikovný obchodník slevu usmlouvá téměř vždy, ale ušetřit při výběru dodavatele lze i jinak. V první řadě je nutné důkladně prozkoumat vlastní potřeby.

"Firmy často vidí zdroj úspor jen v jednání s dodavateli o ceně. Ze zkušeností přitom vyplývá, že až 70 procent objemu úspor lze dosáhnout důkladným prověřováním předmětu nákupu a 30 procent výběrem dodavatele. Konkrétně to znamená, že je třeba kupovat jen to, co skutečně potřebujeme, s takovými parametry a funkcemi, jež využijeme, a zároveň posoudit, na jaké náklady si nákupem do budoucna zakládáme. Zdá se to být samozřejmé, ale ne vždy tomu tak je," říká Karel Otýs, nezávislý konzultant a lektor v oblasti firemního nákupu.

Na začátku proveďte průzkum trhu. Různé možnosti lze zjistit předběžnými poptávkami, ale i přímým dotazem. "Nebojte se ptát dodavatelů, mnozí řadu věcí nenabízejí automaticky," radí Otýs. Zároveň připomíná, že pracnost výběrového řízení by měla odpovídat významu nákupu. "Pořizování drahého soustruhu budeme zřejmě věnovat dost času, protože se nám to vyplatí. Kupujeme-li propisku, nemá smysl vést náročné výběrové řízení, na jehož konci bude korunová úspora."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.