Proč jsou některé značky aut výrazně dražší než ostatní? Znamená to doopravdy, že jejich používání je finančně podstatně náročnější než u levnějších aut? Zdaleka to nemusí být pravda a je docela dobře možné používat „dražší“ auto, a přitom po celou dobu používání nezaplatit více, než u aut „levnějších“. Jak je to možné? 

Na trhu neexistuje značka, která by měla vhodný model pro všechny potřebné situace, vyskytující se v běžném firemním provozu. Pro správnou volbu, která vám zaručí, že za své peníze obdržíte maximum, je potřeba trochu počítat a předvídat. Napovíme vám, jak na to.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Čím začít

V dnešní době je nabídka na trhu natolik nepřehledná, že i odborníkům, kteří se tématem výběru správných vozů pro konkrétní účely zabývají každodenně, zabere dost času vybrat správně. V roce 2013 bylo na českém trhu v nabídce šestkrát více modelů než v roce 2002.

Jakmile však máte správně vybránu kategorii vozu, potenciální výběr se zúží na několik značek. Zde se používá několik klasických přístupů.

  1. Část firem a podnikatelů se rozhodne pro značky s nejvyšším podílem na trhu. Tato volba není chybná, stále je smysluplná, ale nikoliv jediná správná. 
  2. Některé firmy zase preferují nízkou cenu při koupi vozů a nevěnují pozornost celkovým nákladům po celou dobu používání vozu.
  3. Část firem se pak rozhoduje s nějakou jasnou preferencí vůči konkrétní značce i s vědomím, že to nemusí být z hlediska ekonomiky to nejvhodnější řešení.

Ani jeden z těchto postupů není chybný, je prostě svobodnou volbou. Ale pokud chcete mít opravdu jistotu, že se rozhodnete pro značku, která Vám zajistí nejnižší celkové náklady, bude s tím dopředu trochu práce, která se ale určitě vyplatí.

Na čem všem záleží

Proč je tedy volba správné značky v dané kategorii tak důležitá? Je podstatné si uvědomit, že v každé kategorii vozů se jednotlivé značky významně liší svými provozními i celkovými náklady. Tyto rozdíly mezi jinak cenově srovnatelnými vozy jsou hlavně v následujících oblastech:

  • Zůstatková cena vozu - tedy za kolik auto prodáte, až je už nebudete chtít provozovat (rozdíly mezi značkami ze stejné kategorie jsou až 30%)
  • Servisní náklady - kolik stojí pravidelné servisní prohlídky (rozdíly až 70%)
  • Spolehlivost auta - kolik stojí opravy po záruce (rozdíly až stovky procent)
  • Spotřeba - reálná, nikoliv „papírová“ (rozdíly až 30%)

Přiznejme si – kdo z nás tyto položky vyhodnocuje, když si vybírá nové auto? Převážně se zabýváme jeho cenou, ale tyto mnohem podstatnější údaje neznáme a tudíž je nemůžeme vzít v potaz.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.