Pokud se firma či podnikatel rozhodnou pořídit si firemní vůz, vždy musí řešit hlavní dilema jak nákup vozu financovat?

Při rozhodování o konkrétní formě financování hrají roli hlavně potřeby podnikatele. Velmi totiž záleží na tom, jak dlouho chce svůj firemní vůz využívat a kolik toho hodlá ročně najezdit.

V zásadě se mohou podnikatelé rozhodnout pro jeden ze čtyř základních způsobů. Firma může koupit auto za hotovost (samozřejmě za podmínky, že ji má), požádat o úvěr, pořídit si vůz na finanční leasing nebo využít služeb operativního leasingu.

Druhy leasingů

Finanční leasing

Firma si na rozdíl od úvěru nepůjčuje peníze, ale půjčuje si něco (např. automobil) od leasingové společnosti, za což jí splácí po danou dobu. Po celou dobu splácení je automobil či jiná věc majetkem leasingové společnosti. Po poslední splátce se pak stává auto či daná věc majetkem firmy.
Součástí splátek je často havarijní pojištění, povinné ručení a případně i rizikové pojištění proti neschopnosti splácet.
Finanční leasing pro firmu znamená splácení měsíčních splátek při určité výši úroků a pak administrativu.

Operativní leasing

Hlavní rozdíl proti finančnímu leasingu je v tom, že vlastníkem vozu či jiné věci je po skončení splátek leasingová společnost.
Výhodou jsou také minimální vstupní náklady, neboť není nutné platit počáteční akontaci, začínáte splácet rovnou splátky. Do kalkulace leasingových splátek vstupuje pouze rozdíl mezi kupní cenou nového vozidla a očekávanou zůstatkovou (prodejní) cenou po ukončení.
Výhodou je, že měsíční splátky jsou daňově uznatelným nákladem.

Právě poslední jmenovaný produkt, lidově řečeno pronájem vozidla, není sice nejčastější volbou, ale stává se čím dál tím oblíbenějším. Výhodou pronájmu je fakt, že se firma zbaví složitější administrace spojené se správou vozového parku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.