Nastala první sezóna dovolených, které se řídí novým zákonem. Více než třicet procent Čechů začalo pociťovat změny, když si objednávali dovolenou pod taktovkou nového občanského zákoníku. Podle advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa jich totiž právě třetina na dovolenou vyráží.

Nový občanský zákoník říká, že smlouva o zájezdu nemusí být uzavřena v písemné formě. Do oblasti cestovního ruchu tak přichází změna. Zájezd si každý může zařídit přímo přes internet, aniž by cokoli vlastnoručně podepsal. To s sebou přináší i omyly těch, kteří žádnou smlouvu uzavřít nezamýšleli.

Zákazníky tak varují sdružení na ochranu spotřebitele. Stačí malá nepozornost, jedno kliknutí navíc a smlouva je uzavřena. Kanceláři tak vzniká nárok na zaplacení ceny zájezdu. „Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu "závazně objednávám", lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Následuje pak rušení zájezdu a storno poplatky. „Někdy se sice podaří případ vyřešit díky dobré vůli pořadatele zájezdu, ale není to pravidlem,“ uvádí Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.