Úřady slibovaly zásadní snížení administrativní náročnosti evropských dotací. Opak je ovšem pravdou. "Každý den se ozývají desítky rozčarovaných firem s žádostí o radu," říká Jiří Pavlíček, jednatel poradenské společnosti v oblasti strukturálních fondů EU eNovation.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Podnikatelé ale troskotají už v iniciační fází celého dotačního projektu. Od začátku června totižmohou podávat předběžné žádosti o dotaci, které jsou takovou vstupní prohlídkou. Jen zlomek firem jí ale zvládnout projít bez pomoci expertů. Řadu podnikatelů administrativní náročnost aplikace pro příjem žádostí přímo vyděsí.

Okem kritika

"Obrací se na nás společnosti, které původně zamýšlely připravit celý projekt vlastními silami. Opakované problémy s editací žádostí v administračním systému MS2014+ nebo nedostatečně metodologicky podložené požadavky na projektové přílohy je však vedou ke změně názoru," dodává Pavlíček.

Za závažné nedostatky systému označuje Pavlíček jeho nelogické nastavení a požadavky na velmi detailní popis investice. "Odborník na dotace zvládne po pečlivé přípravě a seznámení se s novým prostředím MS2014+ podat jednu předběžnou žádost v průměru za jeden pracovní den. Jak dlouho to potom může trvat samotnému podnikateli?," uvažuje Pavlíček a dodává: "Expert má navíc výhodu dlouholetých zkušeností s projekty, takže ví, jak se mluví s dotačním úředníkem."

"Systém je technicky velmi nekvalitně připraven, špatně se s ním pracuje a má spoustu nelogických a problematických funkcionalit," kritizuje ho Petr Holan, tajemník Asociace pro evropské fondy. "V případě problémů s MS2014+ neznají lidé na help lince Czechinvestu řešení a často se jim ani nedá dovolat. Aplikace například nemá vůbec připravený formulář pro předběžnou a plnou žádost, přitom se dlouho dopředu vědělo, že systém podávání žádostí bude dvoustupňový. Rada na technické podpoře je, že se musí naskenovat prázdná stránka a ta nahrávat všude tam, kde neznáte informace nebo vyplňovat formulář stylem 'bude doplněno později', aby bylo možné žádost vůbec podat," dodává Holan.

Práce s nekomfortním systémem může řadu podnikatelů dokonce od čerpání dotace úplně odradit. "Výrobní firmy rády investovaly svůj čas do výroby, nikoli do porozumění nesrozumitelnému systému. V lepším případě se zajímají o detailní školení práce s MS2014+, v tom horším zvažují, že evropských fondů vůbec nevyužijí," uzavírá Pavlíček.

Do roku 2020 mohou podnikatelé od Aše až po Bohumín využít 120 miliard korun. První dotační výzvy byly vypsány 1. června. Zájem o dotaci formou předběžné žádosti je zapotřebí vyjádřit do konce letních prázdnin. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.