Řada podnikatelů, ať už již úspěšných nebo teprve začínajících, působí v zahraničí. Důvodem pro podobný krok nemusí být ale rozhodně jen jejich snaha o optimalizaci daňové zátěže. 

České firmy dnes zdaleka nepodnikají jen v rámci tuzemska, ale své zákazníky mají často po celém světě. Zejména mladí byznysmeni pak podnikají prostřednictvím internetu i v zahraničí, kde distribuují různé zboží, zprostředkovávají internetové služby, prodávají webové aplikace, software, licence a podobně. Tam ale reálně nemohou podnikat například prostřednictvím české právní formy "společnost s ručením omezeným", jelikož to je v zahraničí entita zcela neznámá a nepožívá důvěry tamní veřejnosti.

Čeští podnikatelé jsou proto nuceni používat jejich klientům známé právní formy. Jednoduše řečeno amerického nebo britského spotřebitele nijak nedonutíte, aby vám za vaše - byť kvalitní zboží či služby - poslal peníze na účet podniku "z bývalého Sovětského svazu". Některé specializované internetové služby navíc spolupracují pouze se společnostmi, které se řídí stejným či jim známým právním řádem jako ony samy. U některých velkých zahraničních korporací také spolupráci s firmami jako je tuzemské "s.r.o." velmi přísně regulují jejich oddělení řízení rizik, což často velice ztěžuje či rovnou znemožňuje obchod samotný. 

Chránit své soukromí

V důsledku nedávných novel právních předpisů došlo mimo jiné ke zrušení anonymních akcií a řada podnikatelů proto přikročila k anonymizaci svých akcií prostřednictvím zahraničních společností. Důvodem proč nebýt vidět však nemusí být nutně to, že by daná osoba potřebovala ukrýt své nějak pochybně nabyté prostředky. Podnikatele k tomu mohou naopak vést zcela legální a oprávněné pohnutky.

Pokud totiž podnikáte například v oboru zdravotnictví, pohledávek, nebo jen dobře vyděláváte, je anonymita možná jedinou zárukou vašeho soukromí a bohužel často i vaší osobní bezpečnosti. Z praxe známe řadu mediálně známých případů, kdy se úspěšný podnikatel stal terčem kriminálních živlů jen proto, že se o jeho úspěchu prostě ví. Došlo také k řadě případů, kdy se vymáhaný dlužník mstí, popřípadě vyhrožuje věřiteli, který oprávněně dluh vymáhá. 

Druhotným důvodem je také vstřícnost ze strany zahraničních úřadů a v řadě zemí také poněkud stabilnější právní prostředí. V Česku jsou zákony měněny, rušeny nebo schvalovány rovnou nové v podstatě nepřetržitě. K tomu se váže i vysoký stupeň byrokracie a značná administrativní zátěž společností.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.