Open space

Open space je způsob uspořádání pracoviště. Může jít o sdílenou kancelář bez příček, kde v jednom otevřeném prostoru pracuje i několik desítek lidí. S konceptem open space přišel v roce 1982 Američan Harrison Owen. 

Zaměstnavatelé zřizují open space zejména pro jeho finanční nenáročnost. Dopad na produktivitu zaměstnanců není jednoznačný. 

Koncept otevřených kanceláří, takzvaných open space, je v českých podmínkách ještě stále docela populární. Převážně mezi zaměstnavateli, podle kterých nabízí nejen systém kontroly, ale i interaktivity, flexibility a jisté neformálnosti. Pro pracovníky ale otevřené kanceláře znamenají mnohdy značnou výzvu. 

"Většina zaměstnanců totiž v otevřených kancelářích trpí. Postrádají ticho a soukromí. Periferně vnímají každého, kdo kolem nich projde," říká Olga Medlíková, lektorka pro byznys, neziskové organizace a státní správu. Hluk a neschopnost se soustředit vede k větší chybovosti, ruší koncentraci pracovníka a zvyšuje jeho srdeční tep.

"V případě open space téměř nenarazíte na 'střední proud' v názorech. Buď ho lidé milují, nebo zatracují. Dlužno říct, že těch, kteří s ním mají problém, je mnohem víc," upozorňuje Medlíková. Pojďme se podrobněji podívat na to, jaké má tento koncept uspořádání výhody a nevýhody a jak se chovat, máme-li v open space pracovat. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Časy, kdy otevřené kanceláře byly hitem nejen v zahraničí, ale i v Česku, pomalu odeznívají. Přichází nové trendy moderních kanceláří, přesto celá řada zaměstnavatelů tento koncept uspořádání pracoviště stále upřednostňuje. S poněkud menším nadšením ho přijímají sami zaměstnanci. Open space totiž vyžaduje velkou dávku tolerance a kompromisů ze strany kolegů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.