Desítky tisíc pracovních úrazů ročně a více než dva miliony dnů, které lidé stráví na neschopence. To jsou důsledky špatného vybavení českých zaměstnanců ochrannými pracovními pomůckami ze strany jejich zaměstnavatelů, uvádí společnost Kimberly-Clark Professional.

Pracovní úrazy v číslech

V listopadu 2012 zaevidoval Státní úřad inspekce práce na základě hlášení zaměstnavatelů celkem 4 574 pracovních úrazů. Z tohoto počtu se jednalo celkem o 10 pracovních úrazů s následkem smrti a 125 závažných pracovních úrazů, které si vyžádaly hospitalizaci postiženého delší než 5 dnů. Podle údajů Výzkumného ústavu bezpečnosti práce se předloni stalo celkem 47 111 pracovních úrazů s pracovní neschopností, které si v souhrnu vyžádaly 2 592 537 dnů, které lidé strávili na neschopence.

"Mnozí podnikatelé nechtějí navyšovat své náklady o dodatečné výdaje za nákup, údržbu a obnovu ochranných prostředků. Zaměstnanci jsou pak nuceni používat například roušky, rukavice, brýle nebo helmy na samé hranici životnosti. I to přispívá k vyššímu riziku vzniku pracovního úrazu. Úspory v oblasti bezpečnosti práce jsou proto spíše optický klam. Zaměstnanec, který po úrazu stráví v průměru 55 dnů na neschopence, se přece firmě musí prodražit,“ tvrdí Jiří Tuháček ze společnosti Kimberly-Clark Professional.

A upozorňuje, že v otázce bezpečnosti práce jsou hlavně malé a střední firmy velice benevolentní, zvláště pak ve stavebnictví, které patří k nejrizikovějším odvětvím. Jednou z dalších příčin tohoto stavu je podle něj i nedostatečná znalost nároků na straně pracovníků.

Zvláště pak v případech, kdy se zaměstnanci pohybují v pracovním prostředí, kde hrozí bezpečnostní rizika, jež nemůže zaměstnavatel zcela odstranit. "Pokud podnikatel pracovníkovi ochranné prostředky nepředal, měl by zaměstnanec požadovat nápravu. Nemá ani povinnost si tuto pracovní výbavu pořizovat z vlastních prostředků, i když jej k tomu podnikatel vybídne. Pokud pracovník tento pokyn neuposlechne, zaměstnavatel jej za to nemůže pokutovat," upozorňuje dále Tuháček.

Počet pracovních úrazů je podle odborníků možné snížit systematickým tlakem a důrazem na vysvětlování zásad bezpečnosti práce.

"Z našeho průzkumu plyne, že 61 % bezpečnostních expertů považuje za důležité zkvalitnit úroveň školení a tréninkových programů. O potřebě zlepšit monitoring zaměstnanců je pak přesvědčeno 48 % specialistů na bezpečnost práce. Ti by současně uvítali propojení nošení ochranných prostředků s osobním ohodnocením pracovníků,“ uzavírá Tuháček.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.