Tipů na nejkrásnější procházky a výlety po Praze najde zájemce na internetu nepočítaně. Většina z nich ho provede turisticky atraktivními lokalitami, které metropoli vykreslí v tom nejlepším světle. Skutečný život hlavního města a jeho historii ale neukážou - na rozdíl od projektu Praha Neznámá, jehož autorem je Petr Ryska. Ten mapuje neobvyklá zákoutí Prahy a nevyhýbá se ani jejím ponuřejším částem, například chudinským koloniím. 

"Celý život jsem bydlel v Praze 6. Právě to ve mně možná podpořilo pocit lokálního patriotismu. Lidé tam byli vždy hrdí na to, že jsou právě odtamtud. I ve škole nás učili, že jsme nejhezčí městská část, oddělená zelení od zbytku Prahy," usmívá se Ryska.

V mládí si tak vytvořil pevnou vazbu k místu svého narození a nikdy ji nezpřetrhal. Jeho zájem se ale neomezoval jen na rodnou čtvrť. "Již v dětství jsem se věnoval průzkumu Prahy, toulal jsem se, kam mě nohy zanesly. Během života jsem tak navštívil všech 112 katastrálních čtvrtí. Bylo to ve mně - touha po poznávání prostoru, lokalit. Lákala mě víc městská procházka než třeba šplhání po horách, vždycky jsem byl urbánní. Prošel jsem i ostatní česká města, ale Praze jsem věnoval nejvíc času a mám k ní nejsilnější vztah."

Nenechat si krásy Prahy jen pro sebe

I přes zájem o historii a architekturu se Ryska rozhodl pro odlišnou kariérní dráhu – obor dopravy. Na svůj koníček ovšem nezapomněl, naopak se začal hlouběji zajímat o dějiny umění, na druhé vysoké škole vystudoval cestovní ruch a soustavně rozšiřoval své znalosti. "Časem jsem si uvědomil, že bych chtěl své znalosti nabyté z cest, knih či studií nějak zúročit, podělit se o ně s ostatními. Tak jsem v květnu 2013 vytvořil blog a o pár měsíců později i web Praha Neznámá," vzpomíná Ryska. Na webu začal postupně mapovat pražské čtvrti a seznamovat čtenáře s jejich málo známou tváří.

Počet fanoušků začal rychle narůstat, průlom ale přišel až se založením sociálních sítí. "Na Facebooku mé stránky nejdříve sdíleli kamarádi, podpořil jsem je i placenou reklamou. Pak se to ale najednou začalo rozbíhat samo. Přibývali další a další fanoušci, začali komunikovat, vkládat příspěvky a názory či tipy. Lidé byli z mého projektu nadšení, psali mi, že podle mých návodů chodí na výlety," popisuje s úsměvem Ryska.

V současné sobě má na Facebooku 41 356 příznivců a na Twitteru 5 423 followerů, což je na české poměry slušné. Právě pozitivní reakce a stále zvyšující se zájem přivedly zakladatele na myšlenku dát svému hobby praktičtější, tedy ekonomičtější rozměr. A to formou komentovaných placených prohlídek. Individuální prohlídky již na žádosti svých fanoušků Ryska nabízel i dříve, v prosinci se ale poprvé rozhodl pro skupinovou variantu. Okruh vycházky pokrýval bývalá hradčanská předměstí.

"Uvažoval jsem o tom již dlouho, koneckonců samy články mnohdy koncipuji jako vycházku – přikládám mapku, popisuji hlavní objekty. Cítil jsem, že by bylo hezké lidem nabídnout reálný kontakt. Písemně je to o něčem jiném, nedá se do toho tolik proniknout. První vycházky jsem vypsal v prosinci s kapacitou zhruba dvacet osob, netušil jsem, jaká bude reakce. Bál jsem se, že se nikdo neozve a bude to vypadat hloupě. Bylo tomu ale naopak."

Zájem o prohlídky byl obrovský, převyšoval stanovené kapacity osob. Z jednoho termínu na zmiňovaný okruh "Nový svět" se tak náhle stalo dvanáct. Ryska vypsal i speciální večerní procházky a kromě víkendů začal vycházky nabízet i některé všední dny. Postupně přidal také dva nové okruhy – chudinské prvorepublikové kolonie a kontrastní luxusní prvorepublikovou vilovou čtvrť Ořechovku. Cena pro dospělého je stanovena na 140 korunách, studenti a důchodci mají čtyřicet korun slevu.

"Na každý nový okruh se potřebuji zhruba měsíc připravovat. Věnuji se totiž lokalitám, na které průvodci neexistují, všechny podklady si tedy musím hledat sám. Například Nový svět nikdo nikdy nezpracoval dům od domu. Těžko se k tomu hledají materiály, musel jsem sehnat hodně knih, vyhledat dokumenty z institucí veřejné správy, komunikovat i s místními," vysvětluje autor projektu. Lokální obyvatelé mu vycházejí naštěstí obvykle vstříc. Seznámí ho s místní historií, zajímavostmi, ukážou mu například starou studnu či tajnou chodbu kapucínského kláštera.

Pečlivá příprava se Ryskovi vyplácí – zájem o prohlídky stále roste, do budoucna tak plánuje přidat nové okruhy a pravděpodobně i přizvat dalšího průvodce, se kterým by se střídali. "Vycházek se objevilo takové množství, že je pro mne velmi náročné je všechny sám zajišťovat. Počítám, že v nejbližší době tedy přizvu další průvodce, které pečlivě vyberu a vyškolím."

Je tu vše, co člověk potřebuje

Do budoucna uvažuje i o vydání knihy, která by konceptem odpovídala rozvržení webu Praha Neznámá. Ten sám však zvyšující se poptávkou po prohlídkách trochu trpí. Ryska se zatím všemu věnuje pouze ve svém volném čase, a tak se k novým článkům a příspěvkům mnohdy ani nedostane. "Věnuji se projektu vedle svého pracovního režimu, čas na nic jiného mi už tak prakticky nezbývá. Jednou by se to ale snad mohlo zúročit a mohla by se z toho stát obživa. Je to rizikové, ale to je každé podnikání, rozhodně v tom vidím potenciál."

Není to ale vidina možného ekonomického přínosu, která Rysku hlavně láká. Podle svých slov chce pomocí projektu podpořit lokální patriotismus a ukázat pražskému obyvatelstvu, že nemusí na víkendy utíkat z města pryč. "V Praze najdete všechno. Nejen turisticky atraktivní čtvrti, ale i chudinské části a zákoutí, je to celá paleta. Je tu i krásná příroda, což málokdo tuší. Jsou tu třeba k nalezení dřevěné chodníčky, po kterých můžete chodit nad mokřady jako někde na Šumavě, lze tu najít rybníky, chovy koní či jelenů evropských."

Konkurence v oboru je samozřejmě vysoká. Průvodců Prahou je v elektronické či tištěné podobě skutečně celá řada, stejně tak komentovaných prohlídek. Ryska se ale snaží vždy o trochu jiný úhel pohledu, čímž se odlišuje. "Vpisuji do článků sám sebe, své názory, emoce, dojmy z míst. Turisticky známe čtvrti se snažím pojmout nějak jinak, nechci dělat například Karlův most, když o něm vyšlo už milion článků. Snažím se v tradičních čtvrtích o netradiční pohled. Všude se dá najít něco zvláštního," uzavírá zakladatel Prahy Neznámé.

Související