Společnost Nobilis Tilia letos slaví 20 let od svého založení. A po včerejšku má tento výrobce přírodní kosmetiky další důvod k oslavě - stal se vítězem soutěže Vodafone Firma roku pro Ústecký kraj.

Firma vyrábí v malebném prostředí Českého Švýcarska biokosmetiku a mnohé další produkty pro zdraví a krásu člověka. Založil ji Zbyněk Šedivý, jeden z průkopníků aromaterapie v Česku. A právě nejrůznější éterické oleje jsou důležitou součástí výrobního programu. Kromě výroby a prodeje společnost realizuje i mnoho dalších aktivit - například vzdělávací kurzy a provoz unikátní bylinné zahrady.

Nobilis Tilia, jejíž název je latinským překladem pojmenování domovského města Krásná Lípa, loni utržila přes 34 milionů korun, což byl meziroční nárůst skoro o pětinu. Za posledních pět let je to ale nárůst na více než dvojnásobek.

"Vítěz byl můj favorit. Líbí se mi otevřenost vedení vůči zaměstnancům, co se týče jak filozofie společnosti, tak její strategie," vysvětluje Michal Šafránek, oblastní manažer pro firemní zákazníky společnosti Vodafone.

Vítězem krajského kola soutěže GE Money Bank Živnostník roku se v ústeckém regionu stal Ladislav Hruška, který již 24 let vyrábí technické výlisky pro strojírenské podniky a také obaly uren pro pohřební služby po celé Evropě. Mezi produkty jeho firmy Metall Press nechybí ani komponenty pro výrobce světel a různé výrobky uměleckého charakteru. Uspěl v konkurenci 221 účastníků z celého kraje.

"Jsem ráda, že vyhrál člověk, který se věnuje řemeslné výrobě. Jak sám říká, nejlepší reklamou je pro něj spokojený zákazník," vysvětlila porotkyně Lenka Špringerová, regionální manažerka pro firemní bankovnictví GE Money Bank.

Podle jejích slov je obor pana Hrušky hodně specifický, a díky tomu v okolí téměř nemá konkurenci. Jako problém se jeví nedostatek kvalifikovaných odborníků v Česku, kterým by svoje znalosti mohl postupně předat. V oboru se totiž již dlouhých 23 let nikdo nevyučil.

"Líbí se mi, že pan Hruška podniká v oboru, který navazuje na dávnou tradici a měl by u nás mít stálé místo," řekl Patrik Hauf, regionální manažer společnosti Seznam.cz pro Ústecký kraj.

V kategorii Odpovědná firma regionu Ústí nad Labem, kterou vyhlašuje Nadace Vodafone, zvítězila společnost MK-mont illuminations z Klášterce nad Ohří. Výrobce vánočních a světelných dekorací přesvědčil především otevřeným přístupem majitelů vůči zaměstnancům a také péčí o životní prostředí. "Majitelé jsou otevření komunikaci se zaměstnanci, ti u nich mají otevřené dveře. Společnost řeší vzniklé problémy jak pracovní, tak i soukromé. Zaměstnanci mají příležitost aktivně zasahovat do kreativního procesu ve firmě, mají možnost uplatnit své nápady," uvedl Šafránek. Kladně hodnotí i to, že zaměstnanci pracují v moderním závodě s novými technologiemi, jsou pravidelně proškolováni ve vlastním školicím středisku. "Firma sponzoruje různé kulturní a sportovní akce, umožňuje praxi studentům. Zajišťuje výzdobu měst a obcí, čímž podporuje dobrou náladu občanů," dodal.

Včerejší páté kolo dvouměsíčního maratonu 14 krajských klání bude zakončeno celorepublikovým finále 9. prosince v Praze. Na něm budou vyhlášeni absolutní vítězové devátého ročníku soutěže, do níž se letos přihlásilo celkem 6600 firem a 3190 živnostníků.

 

/článek vyšel v rámci HN/

Související