princip

Daňové odpočty na výzkum a vývoj jsou aplikovány v mnoha státech světa včetně EU a jsou nástrojem jak podpořit podnikatele v jejich rozhodnutí investovat do nových nebo zlepšených výrobků, technologií či služeb.

Nikdo nepochybuje o tom, že poté co si jako podnikatel pořídíte nějaký majetek, tak ho můžete i odepsat z daní. Ale aby to bylo možné, musí být firma jeho vlastníkem, české zákony však už neřeší případy, kdy si firma majetek pronajme.

A přitom již několik let si mohou firmy, které vynakládají prostředky na výzkum a vývoj, odečíst tyto náklady (výdaje) od základu daně a získat tak úsporu ve formě daňové úspory. V tomto případě však zákony přistupují k odpisům pořízeného majetku v rámci odčitatelné položky na výzkum a vývoj obojetně.

Výdaje na výzkum a vývoj jsou totiž uplatňovány dvakrát v jednom zdaňovacím období – nejprve jako součást hospodářského výsledku a podruhé jako odčitatelná položka od základu daně.

Problematický pokyn

Řada podnikatelů majetek, který potřebuje k výrobě, a kterým mohou být například nákladné stroje nebo servery, si půjčuje prostřednictvím leasingu.

V tomto případě ale majitelem zůstává ten, kdo majetek půjčil. Nájemce si tak odepisuje pouze splátky nájemného.

"Je zarážející, že si firma v rámci odečitatelné položky na výzkum a vývoj nemůže náklad spojený s pronájmem odečíst. Přestože majetek používá úplně stejně, bez ohledu na to, zda jej koupí nebo si jej pronajme,“ vysvětlil Michal Linhart z firmy RESEA, která řeší specifické daňové případy.

Podle daňových expertů by mělo Ministerstvo financí ČR novelizovat §34 odst. 4 – 8 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů a prováděcí pokyn D-288 tak, aby byl rozdílný přístup k nákladům na pořízení majetku odstraněn.

Poplatník může uplatnit odčitatelnou položku ve výši 100 % nákladů vynaložených při realizaci projektů výzkumu a vývoje. A navíc pokud společnost v daném roce vykáže daňovou ztrátu nebo její základ daně není dostatečně vysoký, může tuto odčitatelnou položku nárokovat v následujících třech zdaňovacích období.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.