Česká vláda posunula lhůtu pro podání daňového přiznání z příjmů fyzických a právnických osob za uplynulý rok o jeden měsíc. Daňoví poplatníci mohou na úřad dodat přiznání buď v papírové, nebo elektronické podobě, v případě klasického odevzdání daňového přiznání je finálním termínem 3. května. Pro ty, kteří zvolí odeslání daňového přiznání elektronicky, platí konečné datum 1. června. Tradičně se daňové přiznání podávalo do konce března.

Poplatníci mohou nově využít například on-line portál finančního úřadu na webu Mojedaně.cz. Finanční správa právě tuto možnost občanům doporučuje. „Nejzásadnější novinkou v podávání přiznání v letošním roce je spuštění on-line finančního úřadu. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datové schránky. Umožnuje i odeslat přiznání přímo na finanční úřad a zaplatit daň například přes QR kód,“ tvrdí Tatjana Richterová, generální ředitelka Finanční správy ČR.

Odesláním daňového přiznání on-line tak logicky dojde ke snížení mobility občanů a zároveň k redukci kontaktů a shlukování lidí na úřadech. Občané mohou vyplnit daňová přiznání na podatelnách finančních úřadů nebo je vhodit vyplněná do sběrných boxů umístěných před finančními úřady. Finanční úřady a jejich podatelny jsou také od 22. března otevřeny každý den, aby se nevytvářely dlouhé fronty.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se však od klasického odevzdání daňového přiznání spíše odklání. „Věřím, že letos využijí další desítky tisíc lidí elektronické podání daně z příjmů,“ napsala Schillerová na svůj Twitter. Ti, kteří nemohou odeslat přiznání elektronicky nebo se obávají zdravotních rizik spojených s osobní návštěvou úřadu, mohou zaslat dokumenty na úřad poštou.

Finanční správa každé úterý zveřejňuje statistiky dosud doručených daňových přiznání. K 16. březnu tak eviduje 564 226 přiznání, elektronicky bylo podáno téměř 200 tisíc z nich. 

Tím, že se lhůta pro odevzdání daňového přiznání posouvá, dochází k faktickému odpuštění penalizací za jeho nedoručení a zaplacení daní do prvotního termínu. Pokud však poplatník přiznání dodá a zaplatí daň až po prodloužených lhůtách, může mu správa penále vypočíst už od 1. dubna, respektive 3. května.

Pokud se daňový poplatník opozdí o pět pracovních dnů, sankce mu nehrozí. Delší zpoždění však bude znamenat penále 0,05 procenta za den ze zaplacené daně. Nejvyšší postih se může vyšplhat až na pět procent z daně. Za neodevzdání daňového přiznání hrozí poplatníkům pokuta od 500 korun do 300 tisíc korun. 

„Posunutí termínu podání daňových přiznání v papírové podobě je určitě velkou úlevou pro živnostníky, kteří vedou i celou daňovou agendu jen na papíře. Mnozí nepoužívají ke komunikaci ani e-maily, natož aby dokázali podat přiznání elektronicky,“ uvedla pro ČTK vedoucí daňového týmu poradenské skupiny Apogeo Jaroslava Hanková.

Taktéž v loňském roce měli daňoví poplatníci možnost podat přiznání později bez rizika sankce, přesněji až do 18. srpna 2020. Finanční správa od nich navíc nepožadovala prokázat důvody zdržení, které by souvisely s pandemií koronaviru. Správa loni evidovala celkem zhruba 2,7 milionu přiznání k daním z příjmů, 2,3 milionu z nich činila přiznání od fyzických osob.