Patří mezi dvacítku nejbohatších Čechů a jeho skupina Vafo, vyrábějící krmivo pro psy a kočky, se s tržbami kolem 4 miliard korun řadí mezi evropskou špičku. V počátku úspěšného byznysu Pavla Boušky však byl obrovský krok vedle, kvůli kterému jeho firma přišla o polovinu tržeb. Právě o svém podnikatelském rozjezdu mluvil v podcastu Poprvé. 

Ještě než se Bouška připojil ke svému otci a začal mu pomáhat s rozvojem rodinné firmy Vafo, věnoval se kultuře a se svými spolužáky z gymnázia měl produkční agenturu, rovněž strávil rok v USA na studijním pobytu. Právě ve Spojených státech si všiml, jak rozdílná je nabídka obchodů s chovatelskými potřebami v zámoří a v Česku. 

"Když jsem odjížděl do USA, tak o výrobě krmiva nebyla řeč. Po roce jsem se vrátil a otec už rozjížděl podnikání. Odešel z Akademie věd, zadlužil se a v padesáti letech si na zelené louce postavil vlastními silami továrnu," vrací se Pavel Bouška v podcastu Poprvé na úplné začátky skupiny Vafo. 

Ze sourozenců byl nejmladší a zároveň byl z nich také jediný, kdo si myslel, že továrna na krmivo pro psy a kočky je dobrý nápad. "Chtěl jsem být dobrým synem a pomáhat otci. Takže aby si nemusel najímat překladatele, pomáhal jsem mu s angličtinou, protože tu jsem uměl z Ameriky," popisuje, jak se zapojil do rodinného byznysu. 

Jeho role ve firmě se postupně vyvíjela a od překládání textů se dostal k marketingu a prodeji. Záhy však udělal chybu, která firmu připravila o polovinu tržeb. Rozhodl se do supermarketů dodávat privátní značku krmiva za nízkou cenu. Vyrábět kvalitně a prodávat levně ale nešlo dohromady. 

"Prodal jsem obrovské množství krmiva a myslel jsem si, že jsem mistr světa. Celé podnikání jsem musel znovu promyslet, do té doby jsem neuvažoval o tom, v jakém segmentu trhu se pohybujeme. Objel jsem celou Evropu a učil se od konkurence," přiznává Bouška, jak mu krok vedle otevřel oči. 

Proto se zaměřil na výrobu prémiového krmiva, založil vlastní značku Brit, s níž v následujících letech dobýval západní trhy i obchody v Česku a mezitím v roce 2005 kompletně převzal firmu od svého otce. Dnes má osm továren, skupina Vafo vlastní výrobce krmiv v Estonsku, Finsku, Německu, Polsku nebo Švédsku a privátní značku Brit vyváží do 70 zemí světa. 

O své dlouhé cestě k úspěšnému byznysu mluvil Pavel Bouška v podcastu Poprvé, kde dále popisoval první podnikatelské zkušenosti, které sbíral coby student gymnázia, také vysvětloval, jakým směrem vedla cesta z krize, jak vymýšlel první receptury krmiva, proč toužil uspět na Západě a co je jeho velkou motivací v podnikatelské kariéře. 

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.