Lidé mají občas pocit, že když se bitcoinu říká kryptoměna, je to měna a mohou za ni nakupovat jako za koruny nebo eura. Jenže tak to není, ve skutečnosti bitcoin není měnou, ale movitou věcí a to znamená, že takřka každý jeho prodej nebo výměna za jiné zboží podléhá zdanění. Lidé mají také občas pocit, že když se o bitcoinu říká, že je anonymní, berní úřad na ně nebude moci. To ale také není pravda, ve skutečnosti je berní úřad v principu schopný dohledat jakoukoliv transakci jakkoliv hluboko do minulosti.
V takové situaci se lehce může stát, že člověku za dva roky od nepřiznaného příjmu zaklepe na dveře berňák a už nebude chtít jen doplatit daň, ale uvalí i nemalé sankce. A pokud budou úniky na daních skutečně velké, čehož při dnešních cenách bitcoinu není zase tak těžké dosáhnout, bude mít provinilec v patách nejen berňák, ale i policii a státního zástupce.
Proto je dobré situaci nepodcenit a řádně danit. Ušetření patnácti procent na daních za roky nejistoty nestojí. Přinášíme otázky a odpovědi ohledně danění kryptoměn. Zároveň upozorňujeme, že jsou mířené na fyzické osoby a lidi, kteří s kryptoměnami spekulují, nikoliv na těžaře.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru