Dlouhodobý boj s jednorázovými plasty ustupuje boji s koronavirem. V obchodech se nyní častěji prodávají do igelitu vakuované celé bochníky chleba nebo rohlíky již připravené v mikrotenových sáčcích. Balení pečiva doporučuje Státní zdravotní ústav.

„Je samozřejmě bezpečnější mít pečivo balené, které zákazníci neomakávají,“ vysvětluje Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin uvedeného ústavu.

S podobným doporučením již v neděli přišla vláda. Obchody na to reagovaly. Nejpřísněji zatím Kaufland, který začal prodávat čerstvé rohlíky a chleba v igelitu. „Rohlíky jsou baleny po pěti kusech. Prosíme zákazníky, aby pečivo ze sáčku nevyndavali,“ říká jeho mluvčí Renata Maierl.

V úseku pečiva jsou navíc pro zákazníky k dispozici jednorázové igelitové rukavice a podávací kleště. To slouží zejména pro pečivo, které je rozpékané na prodejně a není balené. Již standardně je umístěné za plexisklem v úložných boxech. Většina obchodů vsadila hlavně na jednorázové rukavice.

Státní zdravotní ústav však zároveň uvádí, že z minulosti nezná žádný případ, kdy by došlo k přenosu koronavirů přes pečivo. Navíc uvádí, že množení virů v něm není možné. Před zbytečnými obavami z nebalených potravin doslova varuje ministerstvo zemědělství.

„Podle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin z minulého týdne zkušenosti z předchozích epidemií způsobených koronaviry, jako SARS či MERS ukazují, že virus se prostřednictvím potravin nepřenáší,“ uvádí Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva.

„Prodej nebalených potravin je i nadále možný, ale s hygienickými omezeními,“ doplnila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

V momentě, kdy lidé nosí roušky, hrozí v podstatě jen to, že někdo infikovaný pečivo osahá. „Může-li virus zůstávat na povrchu předmětů několik hodin, může přežít i na povrchu pečiva,“ domnívá se Ruprich.

I pro tyto případy teď mají obchody často u vstupu dezinfekce na ruce a z reproduktorů pravidelně hlásí doporučení, jak se mají zákazníci chovat, aby minimalizovali riziko nákazy. Krom zakrývání obličeje rouškou žádají o používání zmíněných kleští a rukavic na pečivo.

„Prosíme všechny zákazníky, aby respektovali nařízení vlády a používali jakékoli ochranné prostředky k zakrytí nosu a úst, dodržovali mezi sebou odstup,“ přibližuje Tomáš Kubík, mluvčí Penny Marketu.
Pokud by se i přesto někdo bál možné kontaminace povrchu nezabaleného pečiva, může to podle Rupricha vyřešit jeho ohřátím v troubě. „Stačí na teplotu alespoň sedmdesáti stupňů Celsia po dobu dvou minut. Budete mít pečivo bez povrchové kontaminace a ještě bude křupavé,“ říká Ruprich.

Samy obchody zvýšily hygienická opatření na maximum. „Ve zvýšené míře dezinfikujeme madla košíků a vozíků, pokladní pásy a další povrchy,“ popisuje Jiří Mareček, mluvčí Albertu.

Bezobalové prodejny, které jsou postavené na minimalizaci množství obalů, se k situaci postavily různě. Některé ustoupily od svých principů a přestaly lidem vydávat potraviny do vlastních sáčků a sklenic, jiné jen kladou větší důraz na hygienu. Například pečivo mají na vyžádání za pultem.

„V našich obchodem jsme lidmi donesené vlastní nádoby zatím neomezovali. Stále přijímáme i sklenice do bazaru. Všechny ale myjeme v myčce na vysokou teplotu,“ uvádí Veronika Nováčková, ředitelka neziskové části organizace Bezobalu.

Z nařízení vlády jsou navíc od čtvrtečního dne v maloobchodních prodejnách potravin vyčleněné nákupní hodiny mezi 10:00 a 12:00 jen pro lidi starší 65 let. Ti patří do nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. Dále se toto opatření má rozšířit i na lékárny a drogerie.