Česko se umístilo na 41. místě v hodnocení nejlepších podmínek pro podnikání. Zemí s nejlepšími podmínkami je Nový Zéland, za kterým následují Singapur a Hongkong. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business 2020, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Zpráva sleduje, jakým způsobem v jednotlivých zemích regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu.

Země s nejlepšími podmínkami pro podnikání

1. Nový Zéland

2. Singapur

3. Hongkong

4. Dánsko

5. Jižní Korea

6. USA

7. Gruzie

8. Velká Británie

9. Norsko

10. Švédsko

...

22. Německo

...

36. Švýcarsko

37. Slovinsko

38. Rwanda

39. Portugalsko

40. Polsko

41. Česká republika

...

190. Somálsko

(Zdroj: Zpráva Doing Business 2020, Světová banka)

Banka upozornila, že umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni například kvůli metodice zpracování dat nebo počtu indikátorů. Loni se Česko umístilo na 35. místě. V letošní studii ovšem získalo 76,3 bodu, po přepočtení tedy stejně jako loni.

Česko si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod, kde se s dalšími státy dělí o první příčku. V podmínkách pro zahájení podnikání je ale až na 134. místě a v podmínkách pro získání stavebního povolení dokonce až na 157. příčce.

Zpráva hodnotí také například podmínky pro získání dodávek elektřiny, pro registraci majetku, pro získání úvěru, pro placení daní či pro řešení platební neschopnosti.

Zpráva Doing Business zahrnuje celkem 190 států. V rámci zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vede Polsko, kterému patří 40. místo. Slovensko obsadilo 45. příčku a Maďarsko 52. místo. Česko se v celkovém žebříčku nachází například před Nizozemskem, Itálií nebo Lucemburskem.

53. místo v placení daní

České firmy loni strávily vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 230 hodin ročně, což je stejně jako o rok dříve. Vyplývá to z údajů ve studii. V placení daní, které rovněž zahrnuje daňovou zátěž firem a další ukazatele, Česko skončilo na 53. místě ze 190 zemí světa.

Slovensko se umístilo v placení daní podle studie na 55. místě a tamní podniky stráví plněním daňových povinností 192 hodin. Rakousko skončilo na 44. místě se 131 hodinami, Polsko na 77. místě s 334 hodinami a Maďarsko na 56. místě s 277 hodinami.

Na prvním místě se v jednoduchosti placení daní umístil Bahrajn následovaný Hongkongem a Katarem. Na čtvrtém místě je Irsko.

Celkové daňové zatížení v Česku podle Světové banky zůstalo 46,1 procenta zisku. Banka vyhodnocovala stav daňového systému v roce 2018.

Zpráva zahrnuje 190 zemí a sleduje, jakým způsobem v nich regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Světová banka hodnotí například podmínky při zakládání firem, řešení insolvencí či získávání stavebních povolení a úvěrů. 

Zhruba v polovině listopadu Světová banka a poradenská firma PwC vydávají pravidelně samostatnou studii týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (paying taxes).