Na trh pražské burzy Start, určený pro menší a střední podniky, včera přibyla již pátá firma. Své akcie v rámci primárního úpisu prodal investorům brněnský start-up AtomTrace.

Společnost upsala celkem 170 tisíc akcií při ceně 50 korun za kus, což jí vyneslo 8,5 milionu korun. Na burzu však šlo vedení firmy s optimističtější představou, také proto, že se prezentuje jako světově první veřejně obchodovatelná společnost zabývající se laserovou technologií. Prodat chtěla až 500 tisíc kusů a cenové pásmo stanovila v rozmezí 50 až 70 korun. Noví investoři nyní drží ve firmě přibližně osm procent akcií.

"Ambice byly vyšší. Ale na druhou stranu jsme dosáhli minimální hranice, na kterou jsme cílili," řekl Jan Proček, výkonný ředitel firmy a zároveň jeden ze zakladatelů. Nevyloučil pak možnost, že se firma pokusí v budoucnu prodat investorům další akcie. "Je to věc, kterou jsme diskutovali," uvedl.

8,5 mil. Kč

byla hodnota akcií, které firma AtomTrace prodala během úpisu na trhu pražské burzy Start. Noví investoři ji tak ohodnotili na 108 milionů korun.

Výnos z úpisu hodlá management společnosti použít mimo jiné na posílení prodejní a distribuční sítě a také třeba na rozšíření týmu výzkumných pracovníků.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kde všude mají využití přístroje od společnosti AtomTrace? A na jaké trhy s nimi míří?
  • Trh Start pražské burzy od příštího roku čekají změny. Jaké?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru