Ruští turisté se sice do Česka vracejí, v lázeňství to ale ještě moc vidět není, říká Ludmila Jílková. Pro byznys podnikatelky, která vyrábí rašelinové zábaly, koupele či kosmetiku, přitom byli klíčoví. V lázních kromě procedur také dost nakupovali.

Firma Jílkové sídlí v Krásně, v oblasti takzvaného lázeňského trojúhelníku, tedy mezi Karlovými Vary, Františkovými a Mariánskými Lázněmi, a ačkoliv své zboží vyváží i do ciziny, většinu obratu jí zajišťují právě tuzemské lázně, hotely či wellness centra. "Chybí tady ruská klientela. V Karlových Varech jsem přišla o 15 zákazníků z řad hotelů, což je pro mě dost," uvádí Jílková, jejíž firma měla loni obrat osm milionů korun.

Výpadek se snaží dohnat rozšířením výroby. Například o jílové zábaly, které se používají při bolestech kloubů. "Právě řešíme povolení. Bude ale trvat nejméně rok, než projdeme všemi úřady," popisuje.

Firma Ludmila Jílková − Torf nyní dováží rašelinu z Lotyšska. Dříve mohla u Krásna tento částečně rozložený rostlinný materiál také těžit, v roce 2000 ale byla těžba zastavena. Od té doby se musí spoléhat na dodávky z Pobaltí. Rašelinu, která se využívá například při problémech s klouby či kožními potížemi, v závodě v Krásně zpracuje, rozmělní a posílá ji jako zábaly nebo kosmetiku také do Německa, Spojených států nebo na Tchaj-wan.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete:
  • Jak se Ludmila Jílková dostala k podnikání s rašelinou?
  • Jak se jí podařilo inovovat výrobu rašelinových zábalů či koupelí?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.