Bratři Gary a Phil ­Nevilleovi, Paul Scholes, Ryan Giggs a Nicky Butt jsou někdejší hvězdy Manchesteru United a fotbalisté, kterým se přezdívá Class of 92 neboli Ročník 92. Právě v tomto roce získali v Manchesteru profesionální smlouvy a začali své kariéry v "A" týmu United. Dnes ale spoluvlastní jiný fotbalový klub − Salford City FC − a ne všem na Ostrovech se to líbí.

V roce 2014 nastartovala tato pětice do té doby provinční klub z osmé nejvyšší anglické ligy k cestě výš. Třikrát ze čtyř sezon už Salford postoupil, nyní hraje pátou nejvyšší soutěž National League. Ta je ještě poloprofesionální, cestuje se už nicméně za soupeři po celé zemi. O úroveň výš už pak musí jít o plně profesionální klub.

Deklarovaný cíl je prokousat se do roku 2030 minimálně do druhé nejvyšší anglické soutěže Cham­pionship. A koneckonců, proč pak ne i do nejvyšší Premier League.

Kamarádi i v byznyse

Gary a Phil Nevilleovi, Paul Scholes, Ryan Giggs a Nicky Butt nemají jen fotbalový Salford. Společně vlastní třeba hotel v sousedství stadionu Manchesteru United a ve městě mají za rok otevřít univerzitu pro 6500 studentů: nabízet bude obory se zaměřením na byznys, média a sport. Projekt s dalším návazným developmentem, který obsahuje obchodní dům nebo sportovní plochy, má rozpočet 200 milionů liber (přes 5,6 miliardy Kč).

Nástroj je v podstatě jediný. Peníze. A právě to nemusí být všem sympatické. Znamená to drahé posily, investice do stadionu, ale taky třeba zdražení vstupného.

Pravidla fotbalových soutěží v Anglii nedovolují klubům obchodovat mezi sebou s licencemi na jednotlivé ligy, jako je to povolené a běžné třeba v Česku. Každý postup se musí vykopat na hřišti a u Class of 92 je aspoň sympatické, že nezačali třeba ve třetí lize (jistě by měli peníze na to, nějaký klub ve vyšší soutěži koupit), ale v podstatě na samém dně, v pralese, kterému Angličané říkají no-league, tedy žádná liga. Nebo také pub-league, tedy pivní liga.

Ke své vizi spoluhráči z mládí, kteří spolu strávili v podstatě celou kariéru, přistupují pokorně. Chtějí se učit pomalu. Aspoň to pětice svorně tvrdí v dokumentu "Class of 92 − Out of Their League" (Ročník 92 − Mimo svoji ligu). Ten mapuje jejich počínání v klubu z předměstí centra Manchesteru. Několikadílnou sérii natočila v roce 2015 a 2016 BBC, loni pak konkurenční Sky a v jednání jsou další díly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se také mimo jiné dozvíte, co Nevilleovi a spol. už konkrétně udělali, jak velký podíl hráči v klubu vlastně mají, jakou kapacitu má mít nově postavený stadion, kolik bude brát hlavní posila týmu a jak celou situaci hodnotí ostatní kluby z dané ligy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.