To, že Velká Británie přestane být po 29. březnu 2019 členem Evropské unie je dané. Už méně je ale jasné, jak nakonec budou vypadat vztahy mezi Londýnem a "kontinentem". Pro české firmy se britský trh v budoucnu (a zřejmě natrvalo) stane největším trhem mimo vnitřní trh, kam budou vyvážet svoje zboží.

Jaké jsou scénáře odchodu Velké Británie z EU?

1. Odchod bez dohody

Pokud se Velká Británie a Evropská unie nedohodnou na smlouvě o vystoupení Británie z EU, opustí země po 29. březnu 2019 jednotný trh. To znamená, že by platila cla podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO) a hraniční kontroly. Nezačalo by také již dohodnuté přechodné období, které má trvat do konce roku 2020. Pro firmy to znamená, že i po brexitu budou ještě plně platit pravidla vnitřního trhu. Takzvaný tvrdý brexit naopak znamená, že se situace změní ze dne na den. O dohodě by měl rozhodnout říjnový nebo prosincový summit členských států.

2. Měkký brexit

Dohoda o dalším působení Velké Británie na vnitřním trhu EU, která předpokládá dohodu o pohybu zboží, služeb i pohybu pracovníků. Názory obou stran jsou zatím výrazně odlišné. Britská vláda letos v červenci v Bílé knize představila možné návrhy. Britové nechtějí, aby platil volný pohyb pracovníků - tedy aby do země mohli přijít jen lidé s pracovním povolením. Londýn má zájem dojednat vznik společné zóny volného obchodu se zbožím a zemědělskými výrobky. Britské firmy by se pak i nadále řídily evropskými pravidly a standardy, a to i těmi, které EU přijme v budoucnu. Většinu britského HDP však tvoří služby, kde se Londýn evropským pravidlům podřizovat nechce. Reakce vyjednavačů EU byla zatím spíše vlažná.

3. Odvolání brexitu

Často zmiňovaná, ale nejméně pravděpodobná varianta. Sází na politickou změnu ve Velké Británii spojenou s předčasnými volbami a případné nové referendum. Tuto možnost ale zatím odmítají jak vládní konzervativci Theresy Mayové, tak opoziční labouristé pod vedením Jeremy Corbyna. Obě největší britské strany zdůrazňují, že plně respektují výsledek referenda z 23. června 2016. Tehdy pro vystoupení z Evropské unie hlasovalo 51,9 procenta voličů. V řádných volbách půjdou Britové znovu volit v roce 2021.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.