Majitel pelhřimovské strojírenské společnosti Agrostroj Lubomír Stoklásek měl ve čtvrtek náročný den. Po brzkém vstávání ho čekal let privátním letadlem z Brna do Nice. Odtud pokračoval helikoptérou, která vozí národní vítěze soutěže Podnikatel roku na světové finále v Monte Carlu. Po příletu českého podnikatele čekala setkání s médii, příprava na pohovor s porotou a slavnostní představení finalistů v honosném sále zdejší opery. Jeho den pak končil pozdě večer na večírku v hotelu Fairmont.

"Je to pro mě velká prestiž, ale nevnímám to jako prestiž svoji, ale spíš své firmy a svých zaměstnanců. Vedle prezentace naší společnosti je to ale především prezentace českého strojírenství," okomentoval Stoklásek svou účast v soutěži v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Soutěž Podnikatel roku, kterou letos už po osmnácté pořádá poradenská společnost EY, je největším podnikatelským kláním světa. Vedle národních finalistů se každý červen do Monaka sjíždí i další majitelé a šéfové světových firem, kteří se zde setkávají v průběhu třídenního maratonu přednášek, rozhovorů, večírků a slavnostních ceremoniálů. Celá akce vyvrcholí v sobotu vyhlášením vítěze v pohádkovém Salle des Etoiles.

 

Rusové se učí podle nás. Pak je pošleme do výroby, říká český kandidát na světového Podnikatele roku

 

O vítězství se letos utká 56 finalistů ze 46 zemí světa. Jedním z nich je právě Lubomír Stoklásek, který v českém kole soutěže porazil o jediný hlas zakladatele letenkového vyhledávače Kiwi Olivera Dlouhého. Tradiční byznys tak zvítězil nad mladou technologickou společností. "Já si myslím, že jsou to dvě úplně rozdílné kategorie, které by neměly soutěžit spolu. Technologické společnosti a další nově vznikající firmy nemají nic společného s tradičními podniky, které dělají po století klasický byznys. Ale koncept Olivera Dlouhého je zajímavý a přeji mu hodně úspěchů," uvedl Stoklásek.

Českou porotu, která majitele Agrostroje do Monaka vyslala, oslovil především tím, že se mu podařilo z krachující firmy vybudovat největšího výrobce zemědělské techniky v Česku a také největšího univerzálního kooperanta v Evropě. Firmu, která po sametové revoluci přišla o východní trhy, zachránil díky tomu, že se přeorientoval na Západ a rozšířil výrobu zemědělské techniky o další produkty. Dnes Agrostroj vyrábí díly pro světové značky kamionů jako DAF, Scania nebo Volvo a zemědělských či užitkových vozidel jako Claas, John Deer a Krone.

Mezi národní vítěze, kteří letos spolu s Lubomírem Stokláskem v Monaku soutěží, patří mimo jiné zakladatel letecké společnosti WizzAir József Váradi z Maďarska, šéf italské módní značky Moncler Remo Ruffini nebo třeba bratři Markus a Martin Villigové z Estonska, kteří vymysleli aplikaci Taxify. Nejlepším podnikatelem světa se ale může stát i šéf výrobce známého španělského piva Estrella Galicia Ignacio Rivera Quintana nebo Chorvat Mate Rimac, jehož firma Rimac Automobili vyrábí nejrychlejší elektroauta světa.

Vítěze vybírá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků. Rozhoduje přitom na základě šesti kritérií, kterými jsou podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní vliv.

 

Rusové se učí podle nás. Pak je pošleme do výroby, říká český kandidát na světového Podnikatele roku